Roksana z Rudy Śląskiej potrzebuje pomocy. Torcidzianki ruszyły z aukcją. Wy też możecie pomóc!

Roksana Gazda z Rudy Śląskiej, z "jedynki", jeszcze rok temu była młodą, śliczną dziewczyną. Miała normalne życie, pracę, uwielbiała podróże, snuła plany na przyszłość, miała marzenia, jak każdy. Ale pod koniec sierpnia 2022 roku wszystko to legło w gruzach. Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń - brzmiała diagnoza...

- Od czerwca 2022 zaczęłam mieć problemy z obrzękiem oka, krwawieniem z nosa i gorączki, które na leki nie odpowiadały. Pod koniec sierpnia 2022 r. dowiedziałam się, że mogę mieć ziarniniak Wegenera - pisze 25-letnia Roksana Gazda z Rudy Śląskiej.

Choroba zaczęła się rozwijać - 6 grudnia pojawiła się zatoka na podniebieniu, która spowodowała, że dziewczyna nie może pić i jeść samodzielnie. Pokarm podawany jest przez rurkę. Niedługo potem lekarze włączyli chemię.

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, to stosunkowo rzadkie schorzenie – w Europie choruje około 100 osób na milion. Niestety, los wskazał też Roksanę. Przebieg choroby bywa gwałtowny i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Konieczne jest szybkie ustalenie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia, by zahamować progresję choroby, co daje szanse na prowadzenie normalnego życia.

- Od lutego leżę w szpitalu, najpierw 2 miesiące na oddziale wewnętrznym, następnie teraz na oddziale reumatologicznym niecałe 5 miesięcy. Teraz obecnie podają mi lek biologiczny rytuksymab 3 wlewy, gdzie muszę przyjąć 4 wlewy, lecz na chwile obecna nie mogę przyjąć 4 dawki, ponieważ stan zdrowia się szybko pogorszył. Pękła mi tętnica szyjna, po zatamowaniu krwotoku założono mi rurkę tracheostomijną, która ma mi pomóc przed kolejnym krwawieniem, bo niestety ta choroba powoduje zapalenie małych i średnich naczyń krwionośnych zarówno tętniczych, jak i żylnych, głównie w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych i nerek. Po operacji trafiłam na OIT, gdzie byłam w śpiączce 4 dni, na szczęście udało mi się z tego wyjść, niestety moja noga na tym ucierpiała i nie mogę chodzić, potrzebuje rehabilitacji żeby dojść do siebie - opisuje swój przypadek Roksana. - 24 sierpnia odbyła się konsultacja z radiologiem z Katowic, który zaproponował leczenie naświetlaniem. Lecz najpierw zaproponował wzięcie 4 dawki leku rytuksymab i zobaczyć jak organizm zareaguje. Na chwile obecną zauważyłam, że choroba zjada mi pomału nos, więc mam nadzieję, że 4 dawka pomoże i będzie możliwość rekonstrukcja nosa. A jeżeli lek nie pomoże, to wtedy ostatecznie naświetlania. 27 sierpnia dostałam kolejnego krwotoku, udało się go zatamować...

Jeśli chcecie wesprzeć Roksanę - TU znajdziecie link do zrzutki na jej leczenie i rehabilitację.

Torcidzianki zawsze z pomocą

Nie po raz pierwszy z pomocą potrzebującej osobie ruszyły Torcida Girls. Kibicujące Górnikowi Zabrze dziołszki, znane z wielu akcji pomocowych i charytatywnych, uruchomiły własną licytację - oprawionego zdjęcia obecnej drużyny Górnika Zabrze S.A. wraz z podpisami piłkarzy.

- Licytujemy dla Roksany Gazdy, która zmaga się z nieuleczalną chorobą jaką jest ziarniniak Wegenera. Roksana ma 25 lat i pochodzi z Rudy Śląskiej, oczywiście z trójkolorowej rodziny. Do zeszłego roku prowadziła normalne życie młodej dziewczyny, które przerwała diagnoza… Choroba zdążyła już zaatakować prawie cały organizm. Roksana od początku roku leży w szpitalu, miała kilkukrotnie przetaczaną krew, była w śpiączce, karmiona jest przez PEG, założoną ma rurkę tracheostomijną, straciła większość zębów oraz ma problemy z nogą - piszą dziewczyny. - Sytuacja jest stale zagrażająca życiu, ale Roksana ma pozytywne nastawienie i wierzy, że jej stan zdrowia wróci do normy i będzie mogła wrócić do pełni sił i rozpocząć rehabilitację, na którą zbiera pieniążki. Jeśli chcecie pomóc, to zapraszamy do licytacji plakatu, udostępniania posta, przekazywania nam innych rzeczy do licytacji lub do bezpośredniego wpłacania na zrzutkę Roksany. Zachęcamy również do wsparcia Roksany w wiadomościach prywatnych lub pod zamieszczonym odpowiednim komentarzem pod postem. Żabole, pokażcie moc zabrzańskiej rodziny!

TU ZNAJDZIECIE LINK DO LICYTACJI TORCIDA GIRLS

Ten apel akurat można rozszerzyć. Na Niebieskich i wszystkich innych. Nie tylko kibiców. Pomaganie nie ma granic ani podziałów. Udostępniajcie!

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon