Gminy wycofują się z Tramwajów Śląskich. Krzysztof Mejer: przekazujemy nasze udziały mniejszościowe Metropolii

fot. FB Krzysztof Mejer
266739358 422907639346721 6257774404222180938 n

W Radiu Piekary gościem Marcina Zasady, był wiceprezydent Rudy Śląskiej - Krzysztof Mejer. Podczas rozmowy został zapytany o porozumienie w sprawie Tramwajów Śląskich. Jak tłumaczył wiceprezydent, odbyło się spotkanie, podczas którego zostały podjęte stosowne decyzje. Czego dotyczą?

We wtorek, 11 stycznia wiceprezydent Rudy Śląskiej był gościem porannego programu Rozmowa Dnia. Zapytany o porozumienie z tramwajami stwierdził, że podczas ostatniego spotkania zostały poczynione postępy w sprawie.

- Uzgodniliśmy, że podtrzymujemy stanowisko, iż przekazujemy nasze udziały mniejszościowe metropolii i ona stanie się właścicielem lub współwłaścicielem Tramwajów Śląskich i będą one równolegle negocjować z Katowicami zakres zmian statutowych - wyjaśnia Mejer.

Wiceprezydent wyjaśnia, że metropolia nie zamyka się na Katowice. Miasto to ma własne stanowisko w zakresie zmian własnościowych w Tramwajach Śląskich. Głównym interesem Katowic jest to, by szybko powstała linia tramwajowa łącząca centrum miasta z południowymi dzielnicami, bo to jest ich podstawowy problem.

Proces przekazania udziałów wymaga czasu

Podczas ostatniego spotkania trzy miasta: Ruda Śląska, Bytom oraz Chorzów zadeklarowały, iż chcą przekazać swoje udziały Tramwajów Śląskich.

- Tego nie da się załatwić jednym podpisem w ciągu godziny, żeby przekazać udziały trzeba je wycenić, przygotować ze strony formalnej. To nie jest proces który odbywa się błyskawicznie. Musimy dochować tutaj wszelkich wymogów formalnych - tłumaczy.

Mejer został zapytany także o przedstawienie umowy pierwokupu Katowicom. Jednak jak uzasadnia wiceprezydent, nie chce on wchodzić w buty Marcina Krupy, gdyż on jako włodarz Katowic najlepiej wie, co dla miasta jest najlepszym rozwiązaniem.

- Pozwólmy mu w tym zakresie działać. Katowice akceptują to, że my przekazujemy metropolii swoje udziały i będą mieć partnera w spółce pt. Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska - dodaje.

Kryzys w Metropolii GZM?

Włodarz Rudy został zapytany o potencjalny kryzys związku metropolitalnego. Marcin Zasada w rozmowie podkreślił, że prezydent Katowic analizuje możliwość zorganizowania własnego transportu w mieście.

- A jeżeli z tej analizy wyjdzie, że organizacja samodzielna transportu publicznego w Katowicach będzie kosztować miasto dużo więcej? Martwiłbym się o metropolię, gdybyśmy wszyscy byli jednomyślni i jak jeden mąż przyznając sobie racje, nie mając drugiej skrajności. To jest naturalny, że każdy ciągnie w swoją stronę. Każdy musi reprezentować interesy swojej gminy i swoich mieszkańców - mówi.

Mejer uważa, że kryzysu nie ma. Jak mówi, obecnie toczy się mnóstwo prac koncepcyjnych, obejmujących całą metropolię. Zgodę na to udzielili wszyscy prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie. Dodaje, że metropolia poczyniła duży postęp, czego przykładem jest złożony niedawno projekt o dofinansowanie projektu budowy kolei metropolitalnej.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Agata foto 1080x675

Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

Europejskie Forum Przyszłości to zupełnie nowe wydarzenie wśród największych imprez społeczno-gospodarczych w naszym kraju

Europejskie Forum Przyszłości. Trzy dni emocjonujących debat

Grażyna Dziedzic

Prezydent Grażyna Dziedzic bez wotum zaufania

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

poseł Marek Wesoły

Jak Polski Ład może wpłynąć na Rudę Śląską?

alkohol

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu

N s

Ruda Śląska. Będzie nowy odcinek trasy N-S. 1 km drogi za...