Zmiany w nowych dowodach osobistych. Gdzie je wyrobić w Rudzie Śląskiej

Dowod osobisty

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i podpisem będą obowiązywać od 2 sierpnia 2021 r.

Dowód osobisty jest bardzo ważnym dokumentem, służącym do potwierdzenia tożsamości danej osoby oraz pozwalającym zweryfikować, czy jego posiadacz jest obywatelem Polski. Jest to dokument niezbędny podczas załatwiania spraw w wielu urzędach, bankach, a nawet na poczcie. Ponadto z dowodem można podróżować bez paszportu do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu.

Wymiana dowodów na nowe

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.
Z kolei nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia 2021 r. lub tym , którzy ukończą 18 lat.
Wymiana wszystkich dowodów na nowe ma potrwać 10 lat.
Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

- Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówił minister Marek Zagórski na konferencji prasowej.

A to dlatego, że nowy dowód osobisty będzie zawierał m.in. odcisk palca oraz wzór podpisu danego obywatela. To wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie - tak dzieje się obecnie np. w przypadku wyrabiania paszportu. Kancelaria poinformowała, że wszystkim, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty, zostało na tę czynność 111 dni.
Nowe dowody osobiste będą mieć ciut inną szatę graficzną. Pojawi się na nich oznaczenie państwa członkowskiego UE (na tle flagi Unii Europejskiej).

Gdzie wyrobić dowód w Rudzie Śląskiej?

Dowody na terenie naszego miasta wydawane są w Urzędzie Miasta w Rudzie pl. Jana Pawła II 6. Czas oczekiwania wynosi do 30 dni. Taki dokument można odebrać jedynie osobiście.

Wnioski online

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe od sierpnia 2021 r. tylko w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski palców nie będą pobierane.

Ile kosztuje wyrobienie i wymiana dowodu osobistego w Rudzie Śląskiej?

Wnioskując o wydanie dowodu osobistego w Rudzie Śląskiej nie należy martwić się o koszty. Taki dokument wydawany jest bezpłatnie, zarówno osobom wnioskującym po raz pierwszy, jak i w przypadku jego wymiany.

fot.Bip Ruda Ślaska

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja parku handlowego i teren, gdzie powstanie

Nowy park handlowy powstanie w Rudzie Śląskiej

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Syrena gliwice

20 maja trening systemu alarmowania

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?