Przebudowa rynku w Orzegowie nagrodzona prestiżową nagrodą

Przebudowa rynku w Rudzie Śląskiej – Orzegowie cieszy nie tylko mieszkańców dzielnicy. Inwestycja niedawno została nagrodzona I wyróżnieniem w prestiżowym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii „Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”!

To jednak nie pierwsze wyróżnienie dla orzegowskiego rynku. Jego rewitalizacja została już doceniona w 2019 roku, kiedy to inwestycji przyznano tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w województwie śląskim.

Kolejny raz okazuje się, że przeprowadzane w Rudzie Śląskiej rewitalizacje mogą być wzorem
dla innych miast. To zaszczyt, a jednocześnie potwierdzenie tego, że obrany przez nas kierunek zagospodarowywania przestrzeni przyjaznych dla mieszkańców ma sens – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Wyróżnienie przyznano orzegowskiej inwestycji za „kompleksową rewitalizację publicznego wnętrza urbanistycznego otoczonego przez zabudowę mieszkaniową, usługową i sakralną”. Kapituła „doceniła trafne i estetyczne wykorzystanie przestrzeni do realizacji celów społecznych, nadanie miejscu funkcji centrotwórczych oraz wykształcenie przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej dla mieszkańców”.

Rewitalizacja rynku w Orzegowie została ukończona w 2018 roku, a jej koszt wyniósł 3,5 mln zł, z czego miasto pozyskało ponad 3 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach przedsięwzięcia zrewitalizowano kwartał pomiędzy ulicami Hlonda, Czapli, Królowej Jadwigi i Huloka. To obszar blisko 8 tys. m², znajdujący się w centralnej części Orzegowa.

Najważniejszą jej częścią była przebudowa terenu wokół kościoła pw. św. Michała Archanioła i terenu przy ul. Czapli, pomiędzy budynkiem Centrum Inicjatyw Społecznych a parkingiem. W ten sposób powstały połączone ze sobą dwie przestrzenie: tzw. plac górny - wokół kościoła oraz plac dolny - poniżej – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

Przestrzenie te łączy skarpa, na której wybudowano schody oraz pochylnię dla osób niepełnosprawnych. Z kolei na dolnym placu przy ul. Czapli postanowiono wybudować fontannę, która stała się niewątpliwą ozdobą. Przebudowano także fragment ul. Czapli. W efekcie prowadzonej inwestycji jezdnia od skrzyżowania z ul. kard. A. Hlonda w kierunku zachodnim ma charakter ciągu pieszo-jezdnego na długości ok. 85 m. Na terenie orzegowskiego rynku zmieniono również oświetlenie, pojawiły się ławki oraz duża pergola. Uporządkowano także zieleń, tworząc zieloną oazę spokoju.

fot. UM Ruda Śląska

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Śmieci nas zalewają. Produkujemy ich 2 mln ton rocznie

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Porozumienie gwsh

Studia w Rudzie Śląskiej

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

Ztm autobusy

Od 1 lipca wróci możliwość kupienia biletu u kierowcy

Jbudżet obywatelski Ruda Śląska

Rusza nabór wniosków do budżetu obywatelskiego.