Program Czysty Powiat to oszustwo! Nie dajcie się nabrać na tę ofertę fotowoltaiki. To ukraińska firma wyłudzająca dane osobowe i pieniądze!

"W związku z tym, że program Czysty Powiat stanowi unikatowy projekt dedykowany mieszkańcom różnych regionów..." - i tak dalej nawija miłym głosem pani w słuchawce. Gdybyśmy byli zainteresowani - obieca 15 tysięcy złotych dotacji, oczywiście po wpłacie wkładu własnego na podany numer konta. Uwaga! To oszustwo i można stracić pieniądze, nic nie otrzymując w zamian.

Czystypowiat

Telefony w sprawie fotowoltaiki są coraz częstsze, ale dotąd udawało mi się trafiać na żywych rozmówców. W niedzielę jednak zaskoczył mnie telefon w sprawie "Czystego Powiatu". Pierwsza myśl - pracują w niedziele? Ale następnego dnia zobaczyłem filmik Jarosława Juszkiewicza. Znany wszystkim użytkownikom nawigacji w smartfonach "głos map Google" nagrał swoją próbę rozmowy z rzekomą konsultantką. Okazało się, że to robot. Zobaczcie film.

Byłoby może i śmiesznie, bo w końcu telemarketer też człowiek i nie jest to lekka praca, więc zastąpienie go robotem jest logiczne, gdyby nie pewien niuans.

Program "Czysty Powiat" nie istnieje. To oszustwo

Robot oferujący dofinansowanie w ramach programu "Czysty Powiat" w istocie próbuje nas naciągnąć. Rzekomą dotację w wysokości 15 tysięcy złotych na fotowoltaikę otrzymamy pod warunkiem wpłacenia wkładu własnego na podany numer konta. Wnioski o fałszywą dotację są również dostępne na stronie www.czystypowiat.pl. ale... służą do wyłudzania danych osobowych.

Strona "Czysty powiat" wygląda dość wiarygodnie

Na stronie znajdziemy kilka tekstów dotyczących funkcjonujących, rządowych i unijnych programów dopłat, ekologii i energetyki, informuje też o możliwości skorzystania z innych programów wsparcia ekologicznych inwestycji. Te jednak są już tylko obrazkami bez odnośników. Co jest najważniejsze, to pole "wypełnij wniosek". Ostatnio, na szczęście, nie działa. Podobnie jak zakładka "kontakt". Ogólnie - strona ma na celu wyłącznie delikatne uwiarygodnienie akcji oszustów.

Cel drugi - wyłudzenie danych osobowych

Kiedy formularz działał, a niewykluczone, że to tylko czasowa awaria - zawierał dość profesjonalnie wyglądające pytania - między innymi o kąt nachylenia dachu czy procent nasłonecznienia. Oczywiście większość pól przeznaczona była na dane osobowe. Dwóch rzeczy stojący za programem "Czysty Powiat" nie ukrywają - skąd pochodzą i co zrobią z naszymi danymi.

Euro CallCenter Sp. z o.o. z Ukrainy

Na samym dole strony, w miejscu, gdzie już prawie nikt nie zagląda - znajduje się link "polityka prywatności". Dowiadujemy się tam, że:

"administratorem Państwa danych osobowych jesteśmy my, czyli spółka pod firmą Euro CallCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zaporożu (Ukraina) przy ul. Elektrozawodska 3, 69065 Zaporoże"

I czytając dalej - znajdujemy uczciwą informację o tym, gdzie trafią nasze dane:

"odbiorcami Państwa danych osobowych będą podmioty powiązane ze Spółką, świadczące usługi na rzecz Spółki oraz podmioty współpracujące ze Spółką, w szczególności:
  • Podmiotom obsługującym systemy oraz urządzenia teleinformatyczne;
  • Podmiotom świadczącym pomoc prawną, podatkową, rachunkową na zlecenie Spółki;
  • Pracownikom działu kadr, działu finansowego, działu HR;
  • Podmiotom prowadzącym działalność pocztową bądź kurierską, w przypadku zaistnienia konieczności wystosowania do Państwa korespondencji innej, niż mailowa;
  • Podmiotom współpracującym z nami przy obsłudze spraw księgowych, podatkowych, prawnych;
  • Instytucjom finansowym (w tym bankom), organom państwowym lub innym podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa (np. Urząd Skarbowy);
  • Innym kontrahentom Spółki, w zakresie w jakim wynika to z realizacji zawartej umowy.

Kiedy więc zadzwoni do was robot z programu "Czysty Powiat" - bądźcie ostrożni. Bo dopłaty na pewno nie zyskacie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon