Prognoza na weekend - nawet 15 stopni. Czy wymieniać już opony? Damian Dąbrowski radzi

Do wiosny zostały trzy dni. I to coraz cieplejsze dni. Według prognoz w sobotę ma być 13 stopni, w niedzielę nawet 15. Czy to już czas, by zmienić opony na letnie? Damian Dąbrowski, nasz lokalny pogodowy czarodziej, radzi.

Damian Dąbrowski
Najlepsze prognozy - u Damiana Dąbrowskiego

Wprawdzie pierwszy dzień wiosny może przywitać nas ochłodzeniem, za to w kolejne dni temperatura będzie stopniowo rosnąć, by już w następny piątek sięgnąć nawet 20 stopni Celsjusza.

- Czytelnicy pytają, czy wymieniać już opony na letnie, czy może jeszcze poczekać? Niektórzy wymieniają opony, gdy tylko zelżeje mróz, inni czekają nawet do majówki, a jeszcze inni jeżdżą na oponach całorocznych - mówi Damian Dąbrowski. - Ustalenie stałej daty zmiany opon jest w zasadzie niemożliwe, bo w poszczególnych latach pogoda może się znacznie różnić. Najważniejsza jest oczywiście temperatura. Przyjmuje się, że letnia opona jest w stanie zachować swoje właściwości w temperaturze powyżej 7°C.

Co w takim razie zrobić, gdy w ciągu dnia mamy ponad 10 stopni, zaś nocą i rano np. 0/-2? Nie będziemy przecież zmieniać opon dwa razy na dobę.

- Na pewno bezpieczniej będzie jeździć na zimowych oponach w temperaturze nawet 15°C, niż na letnich przy kilku stopniach poniżej zera. Krótko mówiąc lepiej wymienić opony trochę później, niż zrobić to za wcześnie. Przed nami najpierw ochłodzenie, a potem ocieplenie, mimo to radzę jeszcze poczekać z wymianą ogumienia. Osobiście zmieniam opony najczęściej w połowie kwietnia - dodaje.

A wy? Zmieniliście już czy czekacie?

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon