Premier zapowiedział dofinansowanie budowy trasy N-S i nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej

100 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafi na przedłużenie trasy N-S od DTŚ do granicy z Bytomiem. Dofinansowanie inwestycji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział osobiście podczas wizyty w Rudzie Śląskiej.

KPRM
Premier Mateusz Morawiecki w Rudzie Śląskiej

Premier Mateusz Morawiecki w środę, 22 grudnia, w Rudzie Śląskiej zapowiedział dofinansowanie budowy 51 obwodnic z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. RFRD ma przekazać na wskazane projekty prawie 2,4 mld złotych.

Trasa N-S ma odciążyć ul. Goduli w Rudzie Śląskiej

- W Rudzie Śląskiej, przypadł mi bardzo przyjemny obowiązek, aby przedstawić kolejną odsłonę programu obwodnic miast polskich. Dla Rudy Śląskiej to są bardzo ważne połączenia komunikacyjne, które rozładują ruch. To ogromna szansa również na nowe miejsca pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Mowa o pięciokilometrowym fragmencie trasy N-S, która ma zostać przedłużona od Drogowej Trasy Średnicowej do granicy z Bytomiem. Wartość całego projektu szacuje się na 324 mln złotych, z czego 100 mln złotych powinno pochodzić z RFRD. Tzw. N-S-ka ma powstać w latach 2022-2028, a jak pokazuje przykład Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe, w tym czasie koszt budowy może znacząco wzrosnąć.

- Już dawno zdecydowaliśmy, że nie poprzestaniemy na pierwotnie planowanym przebiegu trasy N-S od autostrady A4 do DTŚ, tylko będziemy chcieli przedłużyć ją na północ i odciążyć ul. Karola Goduli, będącą częścią drogi wojewódzkiej nr 925 - podkreślił wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. - Dokumentacja projektowa jest już prawie gotowa - dodał.

Koncepcja nowego fragmentu trasy N-S przewiduje budowę dwóch dwupasmowych jezdni rozdzielonych pasem zieleni, czterech rond, drogi rowerowej oraz chodników. Do tego dochodzą m.in. wiadukty.

Nowa siedziba strażaków w Rudzie Śląskiej

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki wspomniał również o wsparciu budowy nowej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Skarb Państwa przekazał na ten cel działkę o wartości 1,5 mln złotych oraz około 40 milionów złotych na samą budowę.

- Należący do Skarbu Państwa teren położony przy ul. Piotra Niedurnego w rejonie kopalni „Pokój” znajdował się w użytkowaniu wieczystym Spółki Restrukturyzacji Kopalń. SRK zrzekła się prawa użytkowania wieczystego, a następnie prezydent Rudy Śląskiej, wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, ustanowił trwały zarząd na tych nieruchomościach na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej - informuje Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.

Łączna powierzchnia terenu to 1,3 hektara.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon