Pożar i brawurowa akcja ratunkowa policjantów

W niedzielę, 13 grudnia, w jednej z kamienic przy ul. 1 Maja wybuchł pożar. Jako pierwsi na miejsce zdarzenia dotarli policjanci z prewencji oraz dzielnicowy. Mundurowi wnieśli nieprzytomnego 71-latka z płonącego mieszkania.


Udzielili mu pierwszej pomocy i pomagali ewakuować resztę mieszkańców kamienicy. Mężczyzna i dwójka dzieci zostali zabrani do szpitala przez zespoły ratownictwa medycznego. Wszyscy przeżyli.

Jak informuje oficer prasowy rudzkiej Komendy Policji, trzej policjanci z Komisariatu Policji I w Rudzie Śląskiej - mł. asp. Mariusz Domagalski, sierż. szt. Michał Stępień i post. Tomasz Mąkosa jadąc w niedzielne przedpołudnie jedną z głównych ulic miasta, zauważyli czarny dym wydobywający się z jednej z kamienic. Kiedy zaparkowali przed budynkiem, dostrzegli kobietę, która dzwoniła po pomoc. Mundurowi błyskawicznie powiadomili o wszystkim dyżurnego. Postanowili nie czekać na przyjazd straży pożarnej i sami wkroczyli do akcji. Weszli do palącego się budynku, ponieważ wiedzieli, że w kamienicy mogą znajdować się jeszcze jacyś lokatorzy. Nie mylili się.

Należy podkreślić, że działali w niezwykle trudnych warunkach, ponieważ z uwagi na znaczne zadymienia, widoczność była mocno ograniczona, a płomienie szalały w mieszkaniu położonym na parterze. Po sprawdzeniu pomieszczeń, znaleźli nieprzytomnego mężczyznę, który leżał na wersalce. Natychmiast wynieśli na zewnątrz. Kiedy znaleźli się w bezpiecznym miejscu, udzielili mu niezbędnej pierwszej pomocy.

Jeden z policjantów pomagał w ewakuacji mieszkańców wyższych pięter, jednak kłęby gęstego dymu i temperatura nie pozwoliła mu wejść na pierwsze piętro kamienicy. Przybyli na miejsce strażacy wyposażeni w aparaty tlenowe wyprowadzili z budynku 21 osób, w tym dwójkę dzieci, które trafiły do szpitala – podkreśla oficer prasowy rudzkiej KMP.

Uratowany 71-latek odzyskał przytomność. Następnie został przewieziony do szpitala.

To jednak nie koniec akcji. Niezbędne było zabezpieczenie pobliskiego skrzyżowania i wyznaczenie objazdów. Tym zajęli się policjanci z drogówki.

Po ukończeniu akcji gaśniczej i przewietrzeniu budynku przez strażaków, do swoich czynności wkroczyła policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza. Według ustaleń śledczych, starszy mężczyzna próbował rozpalić ogień w kuchni węglowej, w wyniku czego doszło do pożaru mieszkania – dodaje rzecznik policji.

fot. KMP w Rudzie Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Taki widok zastała rudzianka. Katalizator zniknął.

Bezczelność złodziei nie zna granic

Policja Ruda Śląska

Terroryzował rodziców. Nie wytrzymali i wezwali policję

Suszenie

Szykują się wyższe kary dla kierowców!

Wypadek Wirek Ruda Śląska

"Przefrunął" autem przez przejazd kolejowy

Karta bankomatowa

Trochę się bał, ale kradł dalej. Odpowie za 19...

Policjalogo

Podczas rodzinnej sprzeczki rudzianin ugodził...

Policjalogo

Rudzianin spowodował kolizję. Miał prawie 3...