Poszło o 9 złotych. Wojewoda unieważnił program osłonowy dla najuboższych rudzian

Smieci

Wzrost "opłaty śmieciowej" do 30 złotych - dla wielu niedostrzegalny - dla najuboższych mieszkańców oznaczał kolejny wydatek. Wsparciem miał być uchwalony podczas tej samej sesji Rady Miasta, gdzie zapadła decyzja o podwyżce - program osłonowy dla najuboższych. Wojewoda go unieważnił.

Założeniem uchwalonego w grudniu ubiegłego roku programu osłonowego było udzielenie w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2021 r. pomocy finansowej w wysokości 30 procent opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - czyli 9 zł. Z programu miały korzystać osoby samotnie gospodarujące z dochodem nieprzekraczającym 200 procent kryterium określonego w ustawie o pomocy społecznej (1402 zł) oraz rodziny z dochodem nieprzekraczającym 150 procent tego kryterium (792 zł na osobę w rodzinie).

- Program osłonowy miał złagodzić osobom z niskimi dochodami skutki podwyżki opłaty, która w obecnej sytuacji na rynku odpadów była nieunikniona – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. – Wojewoda uznał, że uchwalenie programu naruszyło obowiązujące prawo. Nie zgadzamy się z taką interpretacją, dlatego skorzystamy z możliwości zaskarżenia rozstrzygnięcia do sądu administracyjnego.

Zdaniem nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego obowiązujące w Polsce przepisy prawa nie pozwalają na przyznanie mieszkańcom określonych w programie osłonowym uprawnień. Podwyżka więc została, a pomoc zniknęła.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lampki na tramwaju oświetlą rondo w Chebziu

Świąteczna atmosfera zawita do Rudy Śląskiej

Sesja lx

Radni głosowali podwyżkę cen wywozu śmieci. Byli na NIE

Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Ruda Śląska

Młodzi mają głos - nowa Młodzieżowa Rada Miasta gotowa

Burloch Arena zostanie rozbudowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022

Budżet Obywatelski 2022 - rekreacja, place zabaw i parkingi

Budowa1

Z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, a nawet... z Madagaskaru

Szkody

Fatalne skutki wydobycia pod miastem

Okragly stol

Śląski okrągły stół. Transformacja energetyczna wymaga...