Ponad 8 mln zł unijnego wsparcia na realizację projektu Centrum Usług Społecznych w gminie

Ruda Śląska, wspólnie z 9 innymi gminami przystąpiła do realizacji projektu "CUS - nowe spojrzenie na usługi społeczne". Umowy w tej sprawie podpisano dziś (9 października 2023) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

T. Staniek
Nowe umowy w rękach samorządowców

Dzięki dofinansowaniu w wysokości dokładnie 8 mln 143 tys. zł (najwyższemu z przyznanych), w mieście ma powstać Centrum Usług Społecznych, które skoordynuje realizację bieżących potrzeb mieszkańców korzystających z szeroko rozumianej dziś pomocy społecznej.

- Pomoc społeczna to wyzwanie. To wyzwanie dla wielu z nas, ponieważ spotykamy ludzi w kryzysie i wiemy czasem, że pomoc proponowana w samorządach nie do końca jest adekwatna. Dlatego to nowe spojrzenie będzie propozycją dostosowania się do potrzeb i oczekiwań, które rozpoznajemy w terenie. Trzeba się zastanowić nad tym, jak dopasować to do odbiorcy... - przyznaje wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Urszula Koszutska.

Centra Usług Społecznych to jednostki organizacyjne gmin, działające na podstawie przepisów z 2019 roku. Do tej pory, w kilkudziesięciu funkcjonujących tego typu miejscach w kraju, mieszkańcy mogą liczyć na fachowe doradztwo z zakresu ochrony zdrowia, pomoc społeczną czy liczne formy wsparcia edukacyjnego. Warto podkreślić, że indywidualną (i w pełni darmową) pomoc w takim miejscu otrzyma każdy mieszkaniec.

Cały projekt, zakładający powstanie 10 takich miejsc wart jest blisko 63 mln zł. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon