Ponad 40 wykroczeń, 35 mandatów. Podsumowanie wczorajszej akcji "Bezpieczny cyklista"

Środa była słoneczna, idealna więc okazja do przeprowadzenia policyjnej akcji "Bezpieczny cyklista". Patrole kontrolowały nie tylko prowadzących jednoślady, ale również kierowców. Pod kątem ich respektowania pierwszeństwa rowerzystów i zachowania na drodze wobec tych "niechronionych użytkowników". Okazało się, że kierowcy muszą się jeszcze wiele nauczyć.

Takie działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. W środę, 25 sierpnia, w wielu miejscach w Rudzie Śląskiej patrole bacznie przyglądały się zachowaniu tych na jednośladach, ale również kierowców samochodów. Posypały się mandaty i pouczenia. Głównym przewinieniem prowadzących auta jest nierespektowanie rowerzystów jako pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego. Tam, gdzie nie ma ścieżki rowerowej lub wyznaczonego ciągu dla rowerów - jednoślady mogą poruszać się jezdnią. I podobnie jak w przypadku innych pojazdów - mają te same prawa. O czym wielu kierujących zapomina. Albo po prostu ich nie zauważa.

- Nagminnym jest wyprzedzanie rowerzystów bez zachowania bezpiecznej odległości i zajeżdżanie im drogi. Obserwowaliśmy to szczególnie w miejscach, gdzie jezdnia krzyżuje się ze ścieżką rowerową - powiedział asp. szt. Arkadiusz Ciozak z Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

Pamiętajmy, że rowerzysta nie ma żadnych szans w zderzeniu z samochodem, nadto podmuchy powietrza od pędzących aut działają na niego o wiele silniej. Wyprzedzając jednoślad starajmy się więc zachować bezpieczny dystans. W przypadku odcinka, gdzie bezpieczne wyprzedzanie roweru nie jest możliwe, lepiej wziąć kilka głębokich wdechów i spokojnie jechać za cyklistą, niż narazić go na ryzyko upadku podczas próby wyprzedzania "na lusterka". Szczególną ostrożność trzeba zachować też w miejscach, gdzie ścieżka rowerowa przecina jezdnię. Na zjazdach z głównych dróg, czy wjazdach w osiedla. Rowery, podobnie jak motocykle - są wszędzie i pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach.

Rudzka "drogówka" zapowiada, że działania "Bezpieczny cyklista" będą prowadzone częściej. By obu stronom uświadomić konieczność przestrzegania przepisów i troskę o wspólne bezpieczeństwo.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Policja Ruda Śląska

Terroryzował rodziców. Nie wytrzymali i wezwali policję

Alter2

Mają złodziei, którzy okradli browar Alternatywa w Goduli

Grafiti3

Graffiti na szkole muzycznej. "Artysta" zatrzymany

Test sprawności fizycznej do policji

Chętni do pracy w mundurze? Można się sprawdzić

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Agresor odpowie przed sądem

Znęcał się nad swoją matką. Teraz musi opuścić mieszkanie

Zakretmi

"Zakręt mistrzów" znów w oku kamery. Zobaczcie nagranie!