Polsko-irlandzki weekend w Rudzie Śląskiej. Będzie muzyka, tańce, literatura i sztuka

Już po raz piąty w naszym mieście - dziś rusza kolejny Festiwal PolskaÉire. Trzy dni rozrywki z tym, co najlepszego mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. Hasłem przewodnim festiwalu jest "Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm".

Polska Eire plakat

Po ubiegłorocznej, wirtualnej, spowodowanej pandemią edycji - w tym roku festiwal będzie miał charakter hybrydowy, ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi online w formie streamingów nadawanych z Rudy Śląskiej i Dublina, gośćmi dołączającymi z różnych lokalizacji oraz widownią na żywo.

Pierwszy dzień festiwalu będzie miał charakter głównie wirtualny. Rozpocznie się videomostem pomiędzy obydwoma krajami z ich ambasadorami w rolach głównych, a następnie Ci ostatni porozmawiają z młodymi ludźmi o tym jak kultury obydwu krajów przenikają się w ich codziennym życiu.

- Tego dnia przeniesiemy się również w folkowe klimaty dzięki grupie folkowej “Inisowiacy” z zachodniej Irlandii. Dzień zakończymy zaś z przytupem, czyli koncertem transmitowanym wprost z Dublina z polskimi oraz irlandzkimi muzykami w rolach głównych - mówią organizatorzy.

Kolejne dwa dni - odbywające się na żywo w Rudzie Śląskiej i transmitowane online - będą muzyczne. Wystąpią między innymi:

  • orkiestra dęta KWK „Pokój”
  • Sheeban Celtic Band z Zespołem Tańca Irlandzkiego ERIU z Krakowa
  • śląski raper KIERON
  • zespół 032 band z Katowic
  • Zbigniew Seyda z zespołu Carrantuohill wraz z synem
  • rudzka piosenkarka Marta Mansfeld z zespołem
  • rudzka formacja Cztery Piąte, czyli zespół poezji śpiewanej i piosenki turystycznej

Nie zabraknie też wyjątkowych gości - pasjonatów kultury śląskiej. Swój udział zapowiedzieli między innymi akwarelista Grzegorz Chudy, pisarka Sabina Waszut czy poeta i prozaik Krystian Gałuszka.

Na dokładkę - specjalna atrakcja - PolskaÉireRun, czyli zorganizowany przez Polish Runners Club Ireand oraz Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb” z Rudy Śląskiej bieg wirtualny na 30-lecie Ambasady RP w Dublinie.

Wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej i nie tylko - zapraszamy do wspólnej zabawy.

Więcej szczegółów i program festiwalu znajdziecie na http://www.polskaeire.rudaslaska.pl/ oraz facebookowej stronie https://www.facebook.com/PolskaEireRuda/.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon