Podziemny pożar zostanie ugaszony? Jest taka szansa

Teren dawnej cegielni Ballestremów w Rudzie Śląskiej od wielu lat stanowi palący problem. Dosłownie, bowiem pod ziemią tli się pożar. Czy w końcu uda się go ugasić?

1024px Ruda Wolności 114 13 09 2010 P9133317


- Pojawiła się szansa zagaszenia podziemnego pożaru na terenie dawnej cegielni Ruda. Z każdym miesiącem stanowi on coraz większe zagrożenie dla firm i instytucji znajdujących się w pobliżu oraz dla mieszkańców Czarnego Lasu. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, właściciel terenu, jest gotowa podjąć się tego trudnego zadania – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceprezydent Krzysztof Mejer.


Wiceprezydent dodał też, że temperatura 1, 2 metry pod powierzchnią ziemi wynosi 100 stopni, a na poziomie 5-6 metrów – aż 700 stopni.

- Ten obszar od wielu lat objęty jest podziemnym pożarem. Spowodowane jest to tym, że pod koniec lat 90-tych cały teren cegielni zasypano kamieniem węgielnym i węglem. Pożar stanowi coraz większe zagrożenie dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Po wielu naszych monitach Spółka Restrukturyzacji Kopalń przygotowała plan rekultywacji terenu i zagaszenia pożaru – wyjaśnił Krzysztof Mejer.

Taka sytuacja ciągnie się latami. Teraz pojawiła się szansa na rozwiązanie problemu. Spotkanie w tej sprawie zostanie zorganizowane w czwartek, 15 października, o godzinie 17.00 w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Glinianej w Czarnym Lesie. Wtedy też, jak zapowiedział wiceprezydent, przedstawiciele spółki przedstawią plan gaszenia pożaru.

Dawna cegielnia „Ruda” położona była w Rudzie Południowej przy ulicy 1 Maja. Została zbudowana przez Ballestremów w 1890 roku. Szczególnie cenne architektonicznie były dwie hale pochodzące z 1922 roku, a zaprojektowane przez Roberta Niemanda. To tam wypalano cegły w specjalnych piecach. Teren ten teren w lipcu w 2009 roku kupiła firma GC Investment. Stare zabudowania wyburzono, a w ich miejscu wzniesiono kompleks marketów.

fot. Nemo5576, CC BY-SA 3.0

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon