Po leki i... zastrzyk? Sprawdź, w których aptekach możesz się zaszczepić

Narodowy Program Szczepień stale się rozrasta. Zaszczepić się przeciw wirusowi COVID-19, prócz już funkcjonujących punktów i oddziałów, można także w aptekach. Do programu dołączyło już ponad 80 aptek z naszego województwa. Trzy są w Rudzie Śląskiej.

Szczepienie

Apteki to kolejne miejsca, w których organizowane są punkty szczepień. To nie koniec listy, bo nabór jest wciąż otwarty. Jedyne co apteka musi zrobić, aby móc szczepić, to przesłać wniosek do właściwego, wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczepienia mogą się odbywać w aptekach ogólnodostępnych, które mają aktywny status w Rejestrze Aptek.

Apeluję do farmaceutów o to, aby jak najwięcej aptek włączyło się do szczepień – zaznaczył minister Michał Dworczyk. – Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia – dodał.

Szczepienia w aptece – jak to zrobić?

Do przyjęcia szczepionki w aptece, podobnie jak w innych miejscach, niezbędne jest e-skierowanie. Na szczepienie w aptece zarejestrujesz się:

  • dzwoniąc na infolinię 989
  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta,
  • bezpośrednio w samym punkcie szczepień.

Proces szczepień w aptekach jest bezpieczny. Kwalifikację do szczepienia, ale też samo szczepienie wykona przeszkolony farmaceuta.

Jest to dla mieszkańców kolejna możliwość przyjęcia szczepienia przeciw Covid-19 podczas załatwiania zwykłych codziennych spraw. Wychodzimy ze szczepieniami do mieszkańców, uruchamiając kolejne dogodne możliwości przyjęcia szczepionki. Jesteśmy na niemal wszystkich imprezach weekendowych w gminach z naszymi mobilnymi punktami szczepień i do tej pory podczas takich akcji zaszczepiliśmy jednodawkową Johnson & Johnson blisko 8 tys. osób. Stoimy przy targowiskach miejskich, na rynkach, przy kąpieliskach miejskich czy nawet na plaży – wszędzie tam, gdzie samorządy zaproponują i widzą potrzebę, abyśmy byli – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

A co w przypadku, kiedy zaszczepiona osoba dozna wstrząsu? Takie przypadki się zdarzają, i owszem. Czy farmaceuta jest w stanie pomóc? O odpowiedź poprosiliśmy Śląski NFZ. Poinformujemy was, gdy tylko odpiszą. A może wy wiecie?

Lista aptek w Rudzie Śląskiej, w których można się zaszczepić:

  • Apteka Dr. Max, ul. Katowicka 26, Wirek
  • Apteka Magiczna, ul. Solidarności 20E, Halemba
  • Apteka Zdrowit, ul. Joanny 20, Godula

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon