Po dwóch sezonach przerwy Muzeum PRL-u znów będzie otwarte dla zwiedzających

Od 30 kwietnia powraca możliwość zwiedzania Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. To już dwunasty sezon działalności placówki, który otwarty zostanie o godzinie 10:00.

Facebook/Muzeum PRL-u
Otwarcie Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Zwiedzający od 30 kwietnia będą mogli zobaczyć nowy dział maszyn rolniczych, wystawę o PGR-ach, a także m.in. kapsułę czasu oraz imponujący park pomników – olsztyński Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, obecnie noszący imię Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej. O godzinie 14:00, w dniu otwarcia, na gości czekać będzie degustacja tortu ufundowanego przez rudzką piekarnię-cukiernię „Jakubiec”.

Muzealne nowości

Ze względów ekonomicznych Muzeum PRL-u przez ostatnie dwa sezony było zamknięte dla zwiedzających. Wówczas w obiekcie przeprowadzono remont kolejnych pomieszczeń i sprowadzono nowe eksponaty.

Jesteśmy już gotowi pokazać efekty naszej pracy, więc zapraszamy serdecznie do zwiedzania i niezwykłej podróży w czasie - mówi Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki i dyrektor placówki.

Na gości czeka kapsuła czasu ze sklepikiem z octem, galeria plakatów oraz bogata kolekcja samochodów, m.in. moskwicz 400, mikrus MR-300 oraz legendarna Warszawa. Oprócz tego dostępny jest również wóz strażacki czy skuter OSA. W nowopowstałym dziale maszyn rolniczych umieszczono m.in. młockarnię, przewracarkę, talerzówkę oraz Ursus.

W parku pomników zobaczyć można Pomnik Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej, Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej ze Strzelec Opolskich.

Ciekawa historia wiąże się z przeniesieniem Pomnika Bojowników Polskiego Ruchu Oporu z Jaworzna, który powstał w 1961 roku. Wykonawcy monumentu prawdopodobnie przewidzieli, że kiedyś pomnik zostanie poddany likwidacji i w jego wnętrzu umieścili szklaną butelkę z wiadomością dla potomnych. Na kartce wypisali swoje nazwiska oraz podali informacje m.in. o wysokości dniówki oraz cenach składników do produkcji bimbru na bazie pszenicy – mówi Monika Nizioł.

Solidarni z Ukrainą

Prowadzone są rozmowy odnośnie likwidacji w rudzkiej placówce Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej z Olsztyna. Po napaści Rosji na Ukrainę pojawia się dużo głosów za usunięciem pomnika. Do tej pory aktywiści zwiesili na obiekcie transparenty z napisami „Solidarni z Ukrainą” oraz „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”.

W obecnej sytuacji tym bardziej jest zrozumiałe, że miasta chcą się pozbyć takich reliktów. Nasza fundacja traktuje je jako ślady minionej epoki, które mimo wszystko warto zachować i pokazywać młodym pokoleniom jako absurdy panujące w PRL-u, ale również ku przestrodze, by już nigdy nie pozwolić na polityczno-społeczne zniewolenie – podkreśla Monika Nizioł.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Muzeum prlu2

Remont w Muzeum PRL-u

Most the Music - to nowy projekt Fundacji

Macie utalentowane pociechy? W sobotę przesłuchania do chóru

Zespol slask

Występ artystów "Śląska" uświetni Piknik Cietrzewisko

Wizualizacja parku handlowego i teren, gdzie powstanie

Nowy park handlowy powstanie w Rudzie Śląskiej

dach targowiska

Modernizacja dachu targowiska w Rudzie Śląskiej

182769576 327778855584343 6565348352328780700 n

Zbiórka plastikowych zakrętek w Kochłowicach