Plenerowe widowisko po śląsku na Kaufhausie. Ale to nie jedyna aktywność rudzkiego MOPS-u

To już jutro! O godzinie 17., 12 sierpnia, musicie przyjść na Kaufhaus! Poza tym, co zwykle dzieje się na tym osiedlu - będzie show. „Różowisko, czyli śląskie kwiotki”, to spektakl, który zawiera elementy tańca, akrobatyki oraz grany jest przy muzyce na żywo. Przedstawienie zaprezentują artyści z Centrum Sztuki i Rekreacji MOVYTZA w Rybniku. Plac przy ulicy Podgórze 4-14 zamieni się w uliczny teatr. Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

Czwartkowy występ, to część projektu „Ruda Śląska – koPALnia możliwości”, a realizowane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

– Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania spektaklu w plenerze. Jestem pewna, że widowisko dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń – zaznacza Aleksandra Majowska, kierownik Działu Realizacji Projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – To dynamiczna historia rozgrywająca się między młodymi ludźmi, którzy zamieszkują okoliczne familoki. Podczas spektaklu na gitarze basowej, saksofonie oraz perkusji zagrają trzej muzycy, którzy będą wykonywać akompaniament stworzony przez Piotra Zaufala. Dodatkową atrakcją będą też róże, które zostaną rozdane zgromadzonej publiczności i które z pewnością staną się miłą pamiątką z tego wydarzenia - dodaje.

Teatry plenerowe, to nie jedyna aktywność w ramach projektu „Ruda Śląska – koPALnia możliwości”.

Warsztaty, wyjazdy, sport, pomoc

MOPS zaprasza też na cykliczne zajęcia świetlicowe z animatorami lokalnymi, warsztaty umiejętności społecznych czy wyjazdy edukacyjno–integracyjne. Z każdym uczestnikiem projektu podpisany jest kontrakt socjalny i prowadzona praca socjalna, a nad powrotem do prawidłowego funkcjonowania rodzin dodatkowo pracują asystenci rodzin. W 2020 roku w ramach projektu swoją działalność rozpoczęły również łaźnia i pralnia, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Łączna wartość przedsięwzięcia to ponad 2,7 mln zł. Projekt trwa już ponad rok. Finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W skład projektu wchodzą trzy programy aktywności lokalnej (PAL):

  • dla mieszkańców Nowego Bytomia i Chebzia,
  • dla mieszkańców dzielnicy Ruda,
  • dla osób borykających się z bezradnością opiekuńczo-wychowawczą.

Pierwszy z programów prowadzony jest na osiedlu Kaufhaus, a jego istotą jest animacja lokalnej społeczności i utrzymanie działalności osiedlowej świetlicy, która powstała 13 lat temu w ramach pierwszego projektu unijnego realizowanego przez MOPS. Kontynuowana jest tam również współpraca z ks. Tomaszem Koryciorzem, duszpasterzem osiedla, który od lat wspiera rozwój lokalnej społeczności.

- Tematy spotkań są odpowiedzią na potrzeby uczestników. Organizowane są m.in. zajęcia manualne, warsztaty kulinarne, plastyczne czy rozgrywki sportowe – wymienia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – W ramach zajęć mieszkańcy stworzyli i pielęgnują ogród znajdujący się przy świetlicy, która jest również miejscem wielu spotkań okolicznościowych – dodaje.

Uczestnicy projektu biorą również udział w jednodniowych wyjazdach edukacyjno-integracyjnych do miejsc atrakcyjnych pod względem turystyczno-krajoznawczym na terenie województwa śląskiego, a także w wyjściach do teatru czy kina. Z kolei dla młodzieży organizowane są treningi piłki nożnej z wykwalifikowanym trenerem. Z jej inicjatywy powołano reprezentację osiedla i utworzono amatorską ligę ALF - Asfalciok Liga Fusbal, która bierze udział w rozgrywkach Ligi Rudzkich Orlików i obecnie awansowała z drugiej ligi do pierwszej.

- Wspólna praca i zabawa świetnie integrują mieszkańców oraz pokazują, że warto zadbać o rozwój osobisty, jak i estetykę otoczenia – podsumowuje dyrektor MOPS. – Ze względu na panujące obostrzenia związane z COVID-19 niektóre inicjatywy musiały zostać zawieszone, a zajęcia realizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego - dodaje.

Pralnia i łaźnia za darmo dla potrzebujących

Bardzo dużym powodzeniem wśród mieszkańców terenów objętych projektem cieszy się punkt pralniczy, który oferuje bezpłatne usługi prania. Znajduje się on przy ul. Pileckiego 23/02 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00. Mogą z niego korzystać mieszkańcy pozbawieni możliwości utrzymania w czystości swojej odzieży, ręczników czy bielizny pościelowej, a także osoby bezdomne. Pod tym samym adresem działa także łaźnia wyposażona w dwa prysznice oraz środki czystości. Korzystający mogą tam wziąć kąpiel i zostawić swoje ubranie do wyprania i wysuszenia. Łaźnia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 do 15.00, w piątek od 8.00 do 13.00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu. O popularności tych obiektów świadczą liczby - w tym roku odnotowano już 923 kąpiele, a w 2020 roku - 2.000. Z kolei z pralni i suszarni skorzystano 1.340 razy w tym roku i blisko 2,4 tysiąca razy w ubiegłym.

Punkt pralniczy dla potrzebujących

Podobny punkt pralniczy i łaźnia funkcjonują przy świetlicy aktywności lokalnej w dzielnicy Ruda. przy ul. Bujoczka 12. Czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00.

Łaźnia dla potrzebujących

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon