Piłka ręczna. Upamiętnili bł. ks. Jana Machę. Sukces szczypiornistek z Rudy Śląskiej

Ostatni weekend dla młodych piłkarzy i piłkarek ręcznych był pełen emocji. Wszystko za sprawą rozegranego w Zabrzu i Katowicach turnieju upamiętniającego postać błogosławionego ks. Jana Machy, który - zanim został księdzem - trenował szczypiorniaka.

Turniej rozegrano w Katowicach i Zabrzu

W rozgrywkach udział wzięły drużyny z całego regionu. W tym między innymi z Rudy Śląskiej. KS Zgoda Bielszowice i SPR Grunwald Ruda Śląska zdominowały kategorię dziewcząt.

Dwa finały

Obie drużyny dotarły do finału. Jednak lepsza okazał się siódemka SPR Grunwaldu Ruda Śląska, zwyciężając 16:13. Trzecie miejsce zajęła drużyna MUKS Skałka Świętochłowice, a czwarte Husaria Lubliniec.

Najlepszą zawodniczką turnieju została Sara Konieczny. W drużynie Grunwaldu wyróżniono Martę Skołud, która z powodu kontuzji nie mogła zagrać w finale.

Upamiętnili bł. ks. Jana Machę

Turniej nosił imię bł. ks. Jana Machy. Przypomnijmy, że niedawno, bo 20 listopada w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbyły się uroczystości beatyfikacyjnej ks. Jana Machy, którym przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Pochodzący z Chorzowa bł. ks. Jan Macha w 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikary przy kościele parafialnym pw. św. Józefa w Rudzie Śl. nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji. Aresztowało go gestapo. W lipcu 1942 r. odbyła się przed katowickim sądem krótka rozprawa, na której ks. Macha został skazany na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. Na cmentarzu w Chorzowie Starym znajduje się jego symboliczny grób.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon