Piłka ręczna. Upamiętnili bł. ks. Jana Machę. Sukces szczypiornistek z Rudy Śląskiej

Ostatni weekend dla młodych piłkarzy i piłkarek ręcznych był pełen emocji. Wszystko za sprawą rozegranego w Zabrzu i Katowicach turnieju upamiętniającego postać błogosławionego ks. Jana Machy, który - zanim został księdzem - trenował szczypiorniaka.

Turniej rozegrano w Katowicach i Zabrzu

W rozgrywkach udział wzięły drużyny z całego regionu. W tym między innymi z Rudy Śląskiej. KS Zgoda Bielszowice i SPR Grunwald Ruda Śląska zdominowały kategorię dziewcząt.

Dwa finały

Obie drużyny dotarły do finału. Jednak lepsza okazał się siódemka SPR Grunwaldu Ruda Śląska, zwyciężając 16:13. Trzecie miejsce zajęła drużyna MUKS Skałka Świętochłowice, a czwarte Husaria Lubliniec.

Najlepszą zawodniczką turnieju została Sara Konieczny. W drużynie Grunwaldu wyróżniono Martę Skołud, która z powodu kontuzji nie mogła zagrać w finale.

Upamiętnili bł. ks. Jana Machę

Turniej nosił imię bł. ks. Jana Machy. Przypomnijmy, że niedawno, bo 20 listopada w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbyły się uroczystości beatyfikacyjnej ks. Jana Machy, którym przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Pochodzący z Chorzowa bł. ks. Jan Macha w 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikary przy kościele parafialnym pw. św. Józefa w Rudzie Śl. nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji. Aresztowało go gestapo. W lipcu 1942 r. odbyła się przed katowickim sądem krótka rozprawa, na której ks. Macha został skazany na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. Na cmentarzu w Chorzowie Starym znajduje się jego symboliczny grób.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Urania ladin

Janusz Slatinschek, były piłkarz Uranii i Grunwaldu nie żyje

Grunwald1

Szczypiorniści Grunwaldu wygrali pierwszy mecz sezonu!

Whats App Image 2021 05 24 at 11 07 07

Szczypiornistki Grunwaldu ze srebrem

Kamil Grabara

To nasz chłopak zatrzymał Manchester City

Podczas sesji zatwierdzono raport o stanie miasta

Raport o stanie miasta - Ruda Śląska w liczbach

Karate2

Komendant Straży Miejskiej wicemistrzem Polski w karate

Bn 2018

Zamiast tradycyjnego – będzie wirtualny bieg