Oto zwycięzca Plebiscytu na Śląską Lokację Filmową!

Tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021 - dla nowobytomskiego wielkiego pieca. Z końcem czerwca podsumowano głosy. Równo połowa uczestników plebiscytu opowiedziała się właśnie za niebijącym już sercem Huty "Pokój".

Wielki pien fryna

1062 głosy - czyli 50 procent. Ale w tym przypadku połowa oznaczała zdeklasowanie pozostałych konkurentów. I to poważne. Drugie miejsce i 434 głosy (20 proc.) zdobył Rynek w Cieszynie, kolejne:

  • Przystań kajakowa w Tychach: 323 głosy (15 proc.)
  • Tychy Osiedle A: 189 głosów (9 proc.)
  • Pałac Dietla w Sosnowcu: 137 głosów (6 proc.)

W drugim już plebiscycie ogłoszonym przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz Silesia Film Commission wzięło udział aż 50 obiektów i lokacji z 24 miejscowości województwa śląskiego. Do ścisłego finału, pod odsianiu przez komisję konkursową - trafiło wymienionych pięć.

Selekcji dokonali fachowcy z branży filmowej:

  • Joanna Macha – scenografka (m.in. „Córki dancingu”, „Pokot”, „Podatek od miłości”, „Jack Strong”, „Drogówka”, „Wenecja”)
  • Michał Śliwkiewicz – kierownik produkcji ds. lokacji („Zimna wojna”, „Ja teraz kłamię”, „Wspomnienie lata”)
  • Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film
  • Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission

Wielki Piec w Nowym Bytomiu zbudowano w 1968 roku. Ważył 1780 ton. Operację jego przesuwania na obecne miejsce uwieczniła Polska Kronika Filmowa z 1968 roku. Wtedy to zadebiutował na ekranie. Od lat wygaszony, od 2012 roku znajduje się w rejestrze zabytków, a od 2020 roku na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

Zwycięzca Plebiscytu otrzymał tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a Silesia Film przygotuje spot promujący zwycięską lokację. Będzie on wyświetlany przed seansami filmowymi w kinach Kosmos i Światowid w Katowicach.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon