Oszuści wracają do starej metody "na wnuczka". Ale OLX nadal skuteczny

Policja.pl
Metodą na wnuczka okradli rudziankę na 15 tysięcy złotych

W miniony wtorek, 30 listopada, 86-letnia rudzianka odebrała telefon. W słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który oświadczył, że jest policjantem, a jej wnuczka spowodowała wypadek. Dalej było już klasycznie...

Podający się za policjanta mężczyzna zadzwonił we wtorek, 30 listopada, do mieszkanki naszego miasta. Zakomunikował jej straszne zdarzenie - jej wnuczka spowodowała wypadek samochodowy. Sprawę można załatwić oczywiście gotówką, inaczej krewna pójdzie do więzienia. Seniorka natychmiast przystała na propozycję "wykupienia" wnuczki.

- Mężczyzna zapytał kobiety, czy ma w banku jakieś oszczędności. Ta odpowiedziała, że nie trzyma w banku pieniędzy, ale ma w domu. Kazał jej przeliczyć gotówkę. Okazało się, że 86-latka ma piętnaście tysięcy złotych. Rozmówca uznał, że to wystarczy - relacjonuje asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej.

Dla uwiarygodnienia sytuacji, do rozmowy włączyła się kobieta, która udając płacz bardzo podziękowała "babci" za pomoc. Fałszywy policjant zapytał jeszcze o adres i powiedział, że wkrótce ktoś zgłosi się po odbiór gotówki. Niedługo później do drzwi rudzianki zapukał mężczyzna, kobieta wręczyła mu pakunek z pieniędzmi i... oszuści odtrąbili kolejny sukces.

- Kobieta nawet nie poprosiła kuriera o wylegitymowanie się. Jak później zeznała, był ubrany w wojskową odzież - dodaje Ciozak.

Wczoraj, 2 grudnia, troskliwa babcia skontaktowała się z wnuczką, by zapytać czy wszystko w porządku. Wtedy zorientowała się, że została oszukana.

Kolejne ofiary oszustwa na OLX

Oszuści nie ustają też w atakach na osoby wystawiające przedmioty w serwisie OLX. 2 grudnia na policję zgłosił się 29-latek z Rudy Śląskiej. Poprzez skorzystanie z fałszywego linku w wiadomości na Whatsapp - stracił 1000 złotych. Z kolei 44-letniej kobiecie, która chciała sprzedać maszynę do szycia i również weszła w odnośnik do fałszywej strony bankowej - udało się... oszuści wprawdzie wygenerowali z jej konta kod blik na 1000 złotych, ale okazało się, że rudzianka... nie miała pieniędzy na koncie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Allegro

Troje rudzian ofiarami internetowych oszustów

Internetowi oszuści okradli rudziankę

Ostrzeżenia nie pomagają - szybki zysk zaćmiewa myślenie

Ta kontrola chyba zakończyła się pouczeniem :)

Policja sprawdzała maseczki w komunikacji publicznej

Skradzione w Niemczech bmw czeka na właściciela

Złapali złodzieja, auto odzyskane

Rozbojarze zostali tymczasowo aresztowani

Trzech bandytów zatrzymanych. Akcja jak z filmu

Fałszywi brokerzy obiecują szybkie zbicie fortuny

Rudzianka w porę się zorientowała, że chcą ją okraść

Policja noc

Wieczorny pościg za motorowerzystą w Nowym Bytomiu