Oszuści wracają do starej metody "na wnuczka". Ale OLX nadal skuteczny

W miniony wtorek, 30 listopada, 86-letnia rudzianka odebrała telefon. W słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który oświadczył, że jest policjantem, a jej wnuczka spowodowała wypadek. Dalej było już klasycznie...

Policja.pl
Metodą na wnuczka okradli rudziankę na 15 tysięcy złotych

Podający się za policjanta mężczyzna zadzwonił we wtorek, 30 listopada, do mieszkanki naszego miasta. Zakomunikował jej straszne zdarzenie - jej wnuczka spowodowała wypadek samochodowy. Sprawę można załatwić oczywiście gotówką, inaczej krewna pójdzie do więzienia. Seniorka natychmiast przystała na propozycję "wykupienia" wnuczki.

- Mężczyzna zapytał kobiety, czy ma w banku jakieś oszczędności. Ta odpowiedziała, że nie trzyma w banku pieniędzy, ale ma w domu. Kazał jej przeliczyć gotówkę. Okazało się, że 86-latka ma piętnaście tysięcy złotych. Rozmówca uznał, że to wystarczy - relacjonuje asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej.

Dla uwiarygodnienia sytuacji, do rozmowy włączyła się kobieta, która udając płacz bardzo podziękowała "babci" za pomoc. Fałszywy policjant zapytał jeszcze o adres i powiedział, że wkrótce ktoś zgłosi się po odbiór gotówki. Niedługo później do drzwi rudzianki zapukał mężczyzna, kobieta wręczyła mu pakunek z pieniędzmi i... oszuści odtrąbili kolejny sukces.

- Kobieta nawet nie poprosiła kuriera o wylegitymowanie się. Jak później zeznała, był ubrany w wojskową odzież - dodaje Ciozak.

Wczoraj, 2 grudnia, troskliwa babcia skontaktowała się z wnuczką, by zapytać czy wszystko w porządku. Wtedy zorientowała się, że została oszukana.

Kolejne ofiary oszustwa na OLX

Oszuści nie ustają też w atakach na osoby wystawiające przedmioty w serwisie OLX. 2 grudnia na policję zgłosił się 29-latek z Rudy Śląskiej. Poprzez skorzystanie z fałszywego linku w wiadomości na Whatsapp - stracił 1000 złotych. Z kolei 44-letniej kobiecie, która chciała sprzedać maszynę do szycia i również weszła w odnośnik do fałszywej strony bankowej - udało się... oszuści wprawdzie wygenerowali z jej konta kod blik na 1000 złotych, ale okazało się, że rudzianka... nie miała pieniędzy na koncie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zlotow

Rudzki policjant rozwiązał zagadkę kradzieży w Wielkopolsce

18-latek z Rudy Śląskiej usłyszał zarzut pobicia

Dwaj młodzi mężczyźni skatowali w Wirku rudzianina

Alkomat

Ukraiński rekordzista. Zobaczcie ile "wydmuchał" kierowca

Internetowi oszuści okradli rudziankę

Ostrzeżenia nie pomagają - szybki zysk zaćmiewa myślenie

Skradzione w Niemczech bmw czeka na właściciela

Złapali złodzieja, auto odzyskane

Fałszywi brokerzy obiecują szybkie zbicie fortuny

Rudzianka w porę się zorientowała, że chcą ją okraść

Policja noc

Wieczorny pościg za motorowerzystą w Nowym Bytomiu