Opaski bezpieczeństwa dla rudzkich seniorów

Sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami czy funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe - to najważniejsze możliwości opasek bezpieczeństwa, które trafiły do rudzkich seniorów.

Dwudziestu rudzkich seniorów otrzymało tzw. opaski bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa oraz samodzielnego funkcjonowania osób powyżej 65. roku życia w miejscu zamieszkania przez opiekę na odległość. Opaski zostały zakupione w ramach rządowego programu Korpus Wsparcia Seniorów.

- Mam nadzieję, że dzięki tym opaskom poczują się Państwo spokojniejsi i przede wszystkim zyskają poczucie bezpieczeństwa. Jednak bardzo bym chciała i życzę Wam tego, żeby opaski jedynie dobrze się nosiły, ale nie włączały się zbyt często – podkreśliła Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Opaski te wyposażone są w wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami czy funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe takie jak puls i saturację.

Program wsparcia seniorów ma na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa oraz zwiększenie możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Adresatami programu są seniorzy w wieku 65 lat i starsi, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

- Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy – mówił Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. - W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie guzika alarmowego opaski umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy. Dyspozytor może wezwać dyżurujące służby ratunkowe, zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, zwrócić się o interwencję do osoby z najbliższego otoczenia (rodziny, sąsiadów, opiekunów), poinformować pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o zaistniałej sytuacji.

W sumie opaski te otrzyma 100 mieszkańców Rudy Śląskiej. Zadanie będzie zrealizowane do końca 2022 roku. Ich wartość wynosi 228.046 zł.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon