Ola Poloczek wiceprezydentem, likwidacja Wiadomości Rudzkich i inne. Mejer przedstawił szczegółowy program wyborczy

Kampania wyborcza w Rudzie Śląskiej weszła w drugą fazę. Siedmiu zarejestrowanych kandydatów i w miarę jasne głosy poparcia dla walczących o prezydencki fotel. Czas na przedstawienie konkretów. Dziś szczegółowy program wyborczy opublikował i omówił Krzysztof Mejer.

KWW Krzysztofa Mejera
Mejer przedstawił szczegółowy program wyborczy

Podczas spotkania z dziennikarzami kandydat na prezydenta poinformował o przedstawieniu szczegółowego programu wyborczego i wyjawił najważniejsze jego punkty. Opowiedział też o obecnej sytuacji w kampanii wyborczej. Zwłaszcza o tym, kto kogo popiera.

- Kiedy kampania ruszała, wszyscy oskarżali mnie, że bazuję na partyjnym poparciu. Teraz po czasie okazuje się, że ja jestem najmniej partyjnym kandydatem, bo praktycznie w ogóle nie mam partyjnego poparcia. A mają je moi najpoważniejsi konkurenci. Marka Wesołego popiera PiS i Śląska Partia Regionalna, a Michała Pierończyka popierają praktycznie wszystkie lokalne partie. Okazuje się, że oni są najbardziej partyjnymi kandydatami. Ja z kolei mogę się pochwalić tylko poparciem moich kolegów samorządowców. Z poziomu lokalnego, regionalnego i ogólnopolskiego - mówi Krzysztof Mejer.

I dodaje, że takie poparcia nie są za darmo.

- Kiedy na początku kampanii rozmawiałem z poszczególnymi ugrupowaniami, padało zawsze pytanie - co z tego będziemy mieć? A dopiero potem była mowa o pozostałych rzeczach. Byłoby uczciwie, gdyby jeden i drugi kandydat ujawnili, jaką cenę zapłacili za to poparcie - zaznaczył Mejer.

Pojawiło się też pytanie o współpracę Mejera z Pierończykiem. Do niedawna koledzy wiceprezydenci - dziś dwa wrogie obozy.

- Mam wrażenie, że jeden z kandydatów kopiuje moją kampanię. Co my zrobimy, po kilku dniach pojawia się znowu. Stąd wielu mieszkańców ma wrażenie, że działamy w zmowie. Że ja razem z Michałem Pierończykiem po wyborach będziemy ze sobą współpracować. Chcę zdementować - absolutnie nie ma takiej możliwości. W przypadku mojej wygranej w magistracie zasiądzie zupełnie nowa drużyna. Nie ma wariantu takiego, że Michał zostanie wiceprezydentem, a Ania Krzysteczko wiceprezydentem od oświaty. Jest to niemożliwe z różnych względów. Podobnie jeśli wygra Michał Pierończyk - ja nie będę wiceprezydentem w jego drużynie czy nie będę pracować na jego rzecz. Będę szukać dla siebie innego rozwiązania.

Program wyborczy. Ostre ruchy, pewne deklaracje

Mejer poinformował o zamieszczeniu programu wyborczego na stronie internetowej i omówił kilka najważniejszych kwestii.

- Jeśli wygramy wybory - zredukujemy liczbę wiceprezydentów. Zamiast trzech będzie dwóch. W ostatnich czterech latach pracowaliśmy praktycznie w troje i jakoś dawaliśmy radę. Po prostu więcej na swoje barki weźmie prezydent. Wiceprezydentem na pewno będzie Ola Poloczek, która odpowiadać będzie za oświatę, sport i sprawy społeczne. To bardzo przemyślana decyzja. Ola doskonale zna problemy środowiska, organizacji pozarządowych, społeczne, socjalne. Ma też świetne relacje ze środowiskiem sportowym w naszym mieście. I tutaj liczę na zupełnie nową jakość i nowe rozdanie w tym zakresie - mówił Mejer.

Drugim wiceprezydentem będzie osoba wyłoniona z obywatelskiego sztabu wyborczego. Jej nazwisko nie jest jeszcze pewne. Choć za pewne po prostu Krzysztof Mejer nie chce go zbyt wcześnie ujawnić. Co poza tym?

- Zlikwidujemy Wiadomości Rudzkie i spółkę Śląskie Media. Przekształcimy ten periodyk w aplikację miejską, która będzie dostarczać mieszkańcom nie tylko informacji, ale też podstawowych danych o terminach płacenia podatków, imprezach kulturalnych, sportowych w mieście. Całkowicie zlikwidujemy więc gazetę papierową i spółkę - deklaruje kandydat.

Powstaną też Rady Dzielnic - niejako łączniki między mieszkańcami a magistratem.

- Wiemy, że mieszkańcy najpierw interesują się własną dzielnicą, a dopiero później miastem. Chcemy to zainteresowanie swoimi dzielnicami maksymalnie wykorzystać - podkreśla.

Ponadto z dwóch spółek - RAR Inwestor i Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości - powstanie jedna. "Bo zakres działalności tych spółek jest bardzo podobny i dawno trzeba było coś takiego zrealizować".

- Powołamy też Radę Kobiet. Chcemy, by panie się skrzyknęły, by walczyły o swoje sprawy w mieście. Podobnie chciałbym zaktywizować młodych ludzi - wylicza ciekawe pomysły Krzysztof Mejer. - Utworzymy Centrum Organizacji Pozarządowych. By mogły się skupić w jednym miejscu, miały jedną obsługę prawną, księgowego, korzystały z bezpłatnych pomieszczeń. By było to bardziej skoordynowane i dla nich tańsze. Jak ważne są te organizacje pokazała pandemia i wojna w Ukrainie. Trzeba im wszystkim pomóc.

Pomysłów wiele - efekt rozmów z mieszkańcami

Wprowadzenie bonu żłobkowego i budowa nowego żłobka - ten pomysł zrodził się na podstawie wielu sygnałów od młodych małżeństw. Ponadto budowa nowego pawilonu Szpitala Miejskiego, gdzie przeniósłby się cały oddział położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny, czy fundusz wsparcia dla Rodzinnych Ogródków Działkowych - kolejne efekty rozmów i słuchania mieszkańców.

- Traktuję te nasze plany jako zobowiązanie na 6 lat. Zakładam, że jeśli wygramy teraz, to wygramy też następne wybory i będziemy w stanie to zrealizować - podkreślił Mejer. - Nie organizujemy spotkań z ludźmi po to, by sobie zrobić zdjęcia, tylko by się czegoś dowiedzieć. Na przykład z Radą Pożytku Publicznego - jakie mają problemy, co ich boli we współpracy z miastem, czego oczekują od miasta. Podobnie z prezesami Rodzinnych Ogródków Działkowych. Chcemy wprowadzić fundusz wsparcia dla ROD-ów. Jestem zwolennikiem rozbudowy ogródków działkowych. Nie koniecznie pod szyldem ROD-ów czy PZD. Bo jeśli mamy w mieście nieużytki zielone, to lepiej żeby tam powstały ogródki - ludzie sobie te tereny zagospodarują i będą mogli tam wypoczywać. Oczywiście nie mogą powstawać na terenach przewidzianych pod budownictwo mieszkaniowe czy przemysł.

Jednym z pomysłów jest też przywrócenie rynku do "życia".

- Chcemy zmienić całą przestrzeń wokół rynku. Planuję wyłączyć ruch samochodowy na tej ulicy (od Niedurnego do Objazdowej), poza dojazdem do kamienic i lokali, zlikwidować parkingi przy rynku. Drogę przesuniemy w miejsce parkingów, dzięki czemu zyskamy przestrzeń dla chociażby ogródków kawiarniano-restauracyjnych. Postaramy się też znaleźć sposób na zadrzewienie samego rynku - zapowiada kandydat na prezydenta.

Śmieci i sport, czyli za co go zapamiętano

- Mam wrażenie, że odpowiadam za wszystko, co się wydarzyło w tym mieście w ciągu siedmiu lat. Popełniliśmy błąd w komunikacji w materii opłat śmieciowych i idącym za tym brakiem pieniędzy na sport. Ludzie to zapamiętali. To największy błąd, jaki popełniłem w ciągu 7 lat. Przyznaję się do tego. Jeśli chodzi o sport - nie będę obiecywać gruszek na wierzbie. Będziemy szukali sposobów finansowania sportu. W pierwszej kolejności chciałbym zaproponować klubom piłkarskim przejęcie ich stadionów. To pozwoliłoby na ich modernizację. Przez wiele lat miasto wstrzymywało się z tym krokiem z powodu kosztów. Ale czas ten wrzód przeciąć. Oczywiście za zgodą klubów. Wracamy do pomysłu przebudowy stadionu Slavii. Jeżeli nam się uda - przystąpimy do jego modernizacji, by stworzyć podobny obiekt jak nasz stadion lekkoatletyczny.

Nowe rozdanie?

- Zarzuca mi się, że nie jestem stąd. Ale pomijając fakt, że to słaby argument, bo warto zadać pytanie - po ilu latach, dekadach czy pokoleniach mieszkaniec jest uznawany za osobę stąd - uważam to za mój atut. Dlaczego? Bo jestem wolny od układów, grup interesów, towarzysko-rodzinnych powiązań. Jestem ponad tym. Nie mam żadnych zobowiązań wobec żadnej grupy. I będę mógł stworzyć zupełnie nowy zespół do kierowania miastem.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie internetowej www.krzysztofmejer.pl.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Trzeci etap Tour de Ruda Mejera w Bykowinie

Jedni "sztandy" zwinęli, inni dalej walczą

Mejerfoto

Od czego w razie wygranej zacznie rządy Krzysztof Mejer?

Urszula Koszutska

Exit poll dla GW: Wygrywa Pierończyk. Koszutska: Dobry wybór

Parking Ruda Śląska

Koniec parkowania za darmo? Pytamy kandydatów na prezydenta

Ruch Samorządowy Tak dla Polski popiera Krzysztofa Mejera

Ruch Samorządowy Tak dla Polski popiera Krzysztofa Mejera

Tour de Mejer. Albo Ruda

Tour de Ruda w wykonaniu Mejera, czyli bieg o fotel

Jarosław Gowin

Kandydat na prezydenta miasta z poparciem Jarosława Gowina