Odnowione Muzeum Miejskie i nowa wystawa w Rudzie. Zobacz zdjęcia

W sobotę 2 października 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej i nowej wystawy stałej „Czas to pieniądz”. Zobacz zdjęcia.

Zakończyła się modernizacja Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej przy ul. Wolności 26. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 9 mln zł. Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 2 października 2021 r.

Nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej

Nową ofertą muzeum jest unikatowa ekspozycja stała „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”, która przedstawia historię cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej. Przewodnikami po wystawie są Joanna Gryzik i Karol Godula.

Ekspozycja jest zlokalizowana na dwóch kondygnacjach w ośmiu tematycznych salach.

- Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii są dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję człowiek potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, późniejsza hrabina Schaffgotsch, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek – tłumaczy Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Pierwsza część wystawy to czasy najdawniejsze, czyli czas wymiany towarowej, czas industrializacji, czas węgla kamiennego. Na górze jest umieszczona część wystawy poświęcona najnowszym czasom. To wystawa multimedialna, co krok można np. wziąć udział w quizie dotyczącym omawianych czasów.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon