Od Rudy Śląskiej do Rybnika nowym fragmentem DW 925. Przebudowa potrwa 3 lata

17 lipca 2023, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, odbyło się uroczyste podpisanie umowy na całkowitą przebudowę odcinka Drogi Wojewódzkiej nr 925. Od granicy Rudy Śląskiej, aż do Rybnika.

Urząd Marszałkowski
Podpisanie umowy na przebudowę DW 925

Starania o przebudowę wspomnianego fragmentu, podejmowane były jeszcze w poprzedniej, 5 kadencji Zarządu Województwa Śląskiego. Po kilku latach, udało się wygospodarować odpowiednie środki finansowe na ten cel. Szacowana wartość robót, które realizować będzie firma Strabag Infrastruktura Południe Sp z o. o. to ponad 320 mln zł. Całość pokryta zostanie ze środków wojewódzkich.

Choć kilkunastokilometrowa inwestycja kluczowa jest przede wszystkim dla mieszkańców Rybnika, Czerwionki-Leszczyn i Orzesza - pierwsze prace rozpoczną się w Rudzie Śląskiej.

Przez najbliższe 33 miesiące, 13-kilometrowy fragment DW 925 ma zostać poddany całkowitej rozbiórce, by potem... wybudować go od podstaw. Łącznie z całą towarzyszącą infrastrukturą techniczną. Warto podkreślić, że konstrukcja jezdni, zostanie dostosowana do najnowszych wymagań nośności, tak, by z powodzeniem - przetrwać następne... 50 lat.

- Na początku kiedy powstał zarząd, jeździliśmy do Niemiec by się uczyć. Teraz po 24 latach, to Niemcy podpatrują nasze technologie, które są stosowane w województwie śląskim. Mamy więc powody do dumy - przekonywał podczas uroczystego podpisania umowy Zbigniew Tabor - Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Prace realizowane będą aż w 5 etapach. Pierwszy z nich zakłada przebudowę odcinka od Rudy Śląskiej do Orzesza. Kolejne etapy prowadzone będą na terenie Orzesza, a ostatni - aż do granicy Rybnika.

Zgodnie z umową - nowa jezdnia ma być gotowa za 33 miesiące.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon