Obowiązkowe maseczki w komunikacji publicznej i nie tylko. Pamiętajcie, bo może być mandat. Wczoraj w Rudzie Śląskiej ukarano 10 osób

Policjanci regularnie prowadzą kontrole stosowania maseczek ochronnych w środkach komunikacji miejskiej, placówkach handlowych oraz miejscach gromadzenia się mieszkańców. Za "niemanie" maseczki - w najlepszym przypadku czeka nas pouczenie, w najgorszym - mandat karny do 500 złotych.

Policja Ruda Śląska
Ta kontrola chyba zakończyła się pouczeniem :)

Poza mandatem od policji, również Sanepid może wymierzyć karę administracyjną - od 5 do 30 tysięcy. Odmowa przyjęcia mandatu powoduje skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. To już się nie opłaca, gdyż obowiązujące przepisy zostały doprecyzowane i sądy w większości przypadków utrzymują karę w mocy.

Wczoraj kontrole objęły transport publiczny w Goduli - na celowniku były autobusy przejeżdżające przez Plac Niepodległości.

- Niestety coraz częściej pojawiają się osoby, które nie noszę maseczek w ogóle. Tam, gdzie to możliwe policjanci pouczają i tłumaczą istotę oraz cel wprowadzonych obostrzeń. Jednak wciąż zdarzają się takie osoby, które w rażący sposób lekceważą przepisy. Wobec nich wyciągane są konsekwencje - powiedział asp. szt. Arkadiusz Ciozak, rzecznik prasowy rudzkiej policji.

Wczorajsze działania ujawniły 47 osób nie stosujących się do przepisów. W 37 przypadkach skończyło się na pouczeniu, ale 10 z nich - które zdecydowanie odmawiało dostosowania się do zasad - ukarano mandatami.

Gdzie obowiązuje noszenie maseczek ochronnych?

Przede wszystkim w publicznych pomieszczeniach zamkniętych:

  • placówkach handlowych
  • komunikacji publicznej
  • obiektach kultury i sportu
  • miejscach, gdzie występują skupiska ludzkie i nie ma możliwości zachowania dystansu

Policjanci mogą również zwrócić uwagę na spotkania "towarzyskie" na wolnym powietrzu, jeśli grupa nie zachowuje dystansu - tu również możliwe jest ukaranie mandatem.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zlotow

Rudzki policjant rozwiązał zagadkę kradzieży w Wielkopolsce

18-latek z Rudy Śląskiej usłyszał zarzut pobicia

Dwaj młodzi mężczyźni skatowali w Wirku rudzianina

Alkomat

Ukraiński rekordzista. Zobaczcie ile "wydmuchał" kierowca

Metodą na wnuczka okradli rudziankę na 15 tysięcy złotych

Oszuści wracają do starej metody "na wnuczka"

Internetowi oszuści okradli rudziankę

Ostrzeżenia nie pomagają - szybki zysk zaćmiewa myślenie

Skradzione w Niemczech bmw czeka na właściciela

Złapali złodzieja, auto odzyskane

Fałszywi brokerzy obiecują szybkie zbicie fortuny

Rudzianka w porę się zorientowała, że chcą ją okraść