O tegorocznej „barbórce” możemy zapomnieć

Reżim sanitarny związany z pandemią koronawirusa nakazuje rozsądek i umiarkowanie. W czerwonej strefie, w jakiej znajduje się Ruda Śląska obowiązuje m.in. zakaz organizowania imprez okolicznościowych, w tym wesel. Wiele miast jak Warszawa czy Katowice już teraz zapowiedziało, że rezygnują z tradycyjnych, miejskich zabaw sylwestrowych. Do katalogu odwołanych wydarzeń dołączy także barbórka.

Miner 1903636 1280


Wyższy Urząd Górniczy już 8 października poinformował, że tegoroczne uroczystości zostały odwołane.

W związku z sytuacją epidemiczną kraju wynikającą z zagrożenia zakażeniem wirusem COVID-19 ograniczone zostaną tegoroczne uroczystości barbórkowe pracowników nadzoru górniczego. Nie odbędzie się m.in. tradycyjna uroczysta akademia Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, na którą zapraszaliśmy znamienitych gości zarówno z kraju, jak i zza granicy – czytamy w oświadczeniu wydanym przez WUG.

Zaznaczono też, że odznaczenia przyznawane zwyczajowo z okazji górniczego święta będą wręczane w okręgowych urzędach górniczych i Specjalistycznym Urzędzie Górniczym podczas kameralnych spotkań, organizowanych z zachowaniem reżimu sanitarnego obowiązującego na terenie kraju.

Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, w rozmowie z Radiem Piekary zaznaczył, że imprezy barbórkowe będą ograniczały się do niezbędnego minimum. Oznacza to, że do skutku dojdzie jedynie wręczania odznaczeń, składanie kwiatów oraz udział we mszach świętych. Podkreśli też, że prawdopodobnie ulicami niektórych miast przejdą orkiestry górnicze. Jednakże wszelkie akademie odbywające się co roku w kopalniach zostają odwołane.

Należy unikać organizowania wszelkich uroczystości barbórkowych charakteryzujących się przebywaniem w jednym miejscu i w tym samym czasie większej liczby osób. Należy bezwzględnie przestrzegać, w przypadku organizowania jakichkolwiek uroczystości, przepisów powszechnie obowiązujących oraz wewnętrznych przepisów PGG S.A. dotyczących zwalczania pandemii, ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących zachowania dystansu społecznego – czytamy w kolejnych punktach dokumentu PGG S.A.

Zalecenia obowiązują od 20 października we wszystkich kopalniach i oddziałach PGG S.A.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon