„Nowy Werdon” w Wirku z Grand Prix 26. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego

„Nowy Werdon” w Wirku został nagrodzony Grand Prix 26. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego oraz nagrodą w kategorii obiekt!

Werdon


Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego organizowany jest przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Wyniki tegorocznej edycji zostały ogłoszone w piątek, 10 grudnia. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: dom jednorodzinny, dzieło eksportowe, młody twórca, obiekt i wnętrza. Wśród triumfatorów znalazło się biuro projektowe Małeccy z Katowic, które zrealizowało nietuzinkowy projekt w Rudzie Śląskiej.

Chodzi oczywiście o „Nowy Werdon”, czyli nowoczesny wielorodzinny obiekt mieszkalny, który zbudowano przy ulicy 1 Maja 259-263 w Rudzie Śląskiej-Wirku. Zlokalizowano go w miejscu, na którym dawniej wznosiły się familoki zarządzane przez MGSM Perspektywa. W nowym, 5-kondygnacyjnym gmachu znajduje się 14 apartamentów i wiele mieszkań.

Jak twórcy mówią o efektach swojej realizacji?

Cegła - wybór tego materiału do wykonania elewacji tego budynku był dla nas bardzo oczywisty. Zwłaszcza w Rudzie Śląskiej cegła jest bardzo naturalnym materiałem do zastosowania. To, co jest najpiękniejsze w Rudzie Śląskiej, wydaje się, że jest zbudowane z cegły. Cegła ma dla nas też niesamowity urok pewnej niepowtarzalności. Niepowtarzalności, jak to do czego może każdy architekt dąży, żeby naśladować stwórcę. Cegła ma w sobie niepowtarzalność natury. Każdy listek w naturze jest inny i właściwie ta cegła, którą używamy i bardzo lubimy też ma ten charakter niepowtarzalności -wyjaśnia architekt Joanna Małecka na filmie prezentującym wyniki konkursu.

Z kolei Wojciech Małecki dodaje, że „Nowy Werdon” to projekt współczesnego śląskiego familoka, który stanowi próbę spełnienia marzenia architekta, o tym, że może on pomagać człowiekowi rochę tak, jak lekarz.

Wydaje nam się, że nowy, współczesny budynek, który używa tradycyjnego śląskiego języka przy zastosowaniu materiałów, pewnej prostoty kształtów, zastosowania ogródków i innych elementów, może pomóc tej dzielnicy, aby na nowo rozkwitła i stała się pięknym miejscem do mieszkania. Dawała radość osobom, które zdecydują się tu przebywać -wskazuje architekt Wojciech Małecki.

O zwycięstwie obiektu zbudowanego w Rudzie Śląskiej poinformowała w mediach społecznościowych także prezydent Grażyna Dziedzic.

Laury dla projektantów tego budynku zostały przyznane przez jury za „trafną i dojrzałą autorską próbę redefinicji tradycyjnej wielorodzinnej zabudowy śląskiej”. Gratuluję Maleccy biuro projektowe wygranej! Wyrazy uznania kieruję również do inwestora MGSM Perspektywa. Liczę na więcej takich realizacji w Rudzie Śląskiej – napisała.

Dobry przykład architektury. Brawa spółdzielnia Perspektywa. Dzięki budowie tego budynku udało się doprowadzić co do budynku szkoły na rogu 1.Maja i Jankowskiego i przybliżyć sieć co w te rejony Wirku – skomentował wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

Relację z ogłoszenia wyników można obejrzeć poniżej:Wyniki konkursu Architektura Roku 2020:

Kategoria: Dom Jednorodzinny

  • NAGRODA - "Dom pod lasem" w Rybniku dla Marlena Wolnik MWArchitekci & jojko+nawrocki architekci: Tomasz Berezowski, Agnieszka Borkowska, Anna Dach, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Barbara Rokicka, Agnieszka Weber, Marlena Wolnik
  • WYRÓŻNIENIE - "Dom Atypowy" w Wyrach dla TTAT ARCHITECTURE : Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski

Kategoria: Dzieło eksportowe

  • WYRÓŻNIENIE - "London Empire House” w Londynie dla Medusa Group: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała; współpraca: Michał Bienek, Bartłomiej Karaś, Maciej Hetmańczyk, SandraPrzepiórkowska, Michał Sokołowski, Konrad Basan, Mateusz Rymar, Michał Laskowski

Kategoria: Młody twórca

  • NAGRODA - Be3 Pracownia Projektowa Agnieszka Wyrwas, Krzysztof Stępień
  • WYRÓŻNIENIE - Karol Wawrzyniak

Kategoria: Obiekt

  • NAGRODA, GRAND PRIX - "Nowy Werdon” w Rudzie Śląskiej dla Małeccy Biuro Projektowe: Joanna Małecka, Wojciech Małecki, Łukasz Krasuski
  • NAGRODA - "Centrum Aktywności Lokalnej" w Rybniku dla Marlena Wolnik MWArchitekci: Agnieszka Borkowska, Marlena Wolnik; współpraca: Jan Fiałkowski, Barbara Rokicka, Aleksandra Rudnicka

Kategoria: Wnętrza

  • WYRÓŻNIENIE - "Hala widowiskowo-sportowa Spodek - toalety publiczne" w Katowicach dla 2G Studio: Wojciech Gwizdak, Dorota Orłowska-Gwizdak, Konrad Wojtasik, Amelia Ślewa; współpraca: Karolina Dybała, Weronika Król
  • WYRÓŻNIENIE - "Lodowato" w Katowicach dla MUSK Kolektyw: Józef Madej, Katarzyna Sąsiadek, Weronika Kiersztejn, Aleksandra Skomorochow, Martyna Berger

fot. Małeccy biuro projektowe

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Porozumienie gwsh

Studia w Rudzie Śląskiej

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie