Nowe, wyższe mandaty dla właścicieli psów. Spacer może kosztować nawet 500zł.

Od 10 kwietnia 2021 r. pojawią się ważne zmiany dla właścicieli psów. Spacer z psem bez smyczy może nas słono kosztować. Rząd wprowadza nowe grzywny.

Outdoors 3268637 960 720

10 kwietnia w życie wchodzi nowe rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r. dotyczące zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia. Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, jest ono wynikiem zmian wprowadzonych wcześniej w kodeksie wykroczeń.

To oznacza, że za nieprzestrzeganie pewnych zasad podczas spaceru z psem będzie grozić właścicielowi nawet 500 złotych mandatu!

Nowe mandaty dla właścicieli psów 2021

Jak wynika z rozporządzenia, nowe kary związane są z wejściem w życie przepisów zabraniających znęcania się nad zwierzętami. Na właścicieli czworonogów nałożono dodatkowe obowiązki, z którymi warto się zapoznać. Ci, którzy nie będą przestrzegać przepisów, mają być karani mandatami. I to niemałymi...

Za co właściciele psów mogą dostać mandat?

Właściciel psa może zostać obarczony mandatem za puszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym, będzie to grzywna w wysokości 250 złotych.

Dwa razy więcej, bo 500 złotych, zapłacą właściciele tych psów, których rasy uznawane są za agresywne. Opiekunowie takich psów będą mogli otrzymać również mandat za wyprowadzanie psa rasy niebezpiecznej na spacer bez kagańca. Maksymalna wysokość mandatu ma obowiązywać wtedy, kiedy właściciel psa rasy uznawanej za stwarzająca zagrożenie będzie wyprowadzał go bez smyczy, czyli bez zachowania wymaganych środków ostrożności w miejsce, w którym gromadzą się ludzie.

Z maksymalnymi mandatami muszą liczyć się również ci, którzy przewożą swoje zwierzęta bez odpowiednich zabezpieczeń (czyli smyczy i kagańca w przypadku psa) w środkach publicznej komunikacji, a także ci, którzy mają psa rasy niebezpiecznej bez wymaganego zezwolenia lub wyprowadzają takie zwierzę na spacer bez kagańca.

- Kodeks wykroczeń mówi o tym, że pies powinien być na smyczy. W Polsce są określone rasy, które są uważane za niebezpieczne i one oczywiście powinny być trzymane na smyczy i mieć kaganiec. Nigdy nie możemy mieć 100 proc. pewności co do tego, jak zachowa się zwierzę. Właśnie dlatego, jeśli ktoś nie będzie się stosował do art. 77 kodeksu wykroczeń, może zostać ukarany mandatem karnym lub skierowany zostanie wniosek o jego ukaranie do sądu - tłumaczy Mateusz Sławek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

- Jednak przede wszystkim chcemy służyć dobra radą. Przypominamy, że są wyznaczone miejsca - specjalne ogródki i wybiegi dla psów, gdzie można spuścić zwierzę ze smyczy. Z pewnością są to lepsze miejsca, niż np. park gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci... Jeszcze raz powtarzam - nigdy nie wiemy, jak nasz pies się zachowa, czy kogoś nie zaatakuje. Dlatego lepiej pójść z nim na spacer w miejsce, gdzie będzie mógł on spokojnie się wybawić i pobiegać - dodaje mł. asp. Sławek.

Ostrzejsze kary będą dotyczyć również właścicieli psów, którzy trzymają psy na ogródkach.

Opiekunowie muszą pamiętać, by nie trzymać swoich psów na łańcuchach oraz by odpowiednio zabezpieczyć posesję - czyli tak, by nieuwiązane zwierzęta same nie wyszły poza ogrodzenie. W przeciwnym wypadku zostanie nałożony mandat.

W Polsce rasy uznawane za niebezpieczne to:
 • amerykański pit bull terrier
 • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
 • buldog amerykański
 • dog argentyński
 • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
 • tosa inu
 • rottweiler
 • akbash dog
 • anatolian karabash
 • moskiewski stróżujący
 • owczarek kaukaski.

fot.pixabay

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon