Nowe dowody osobiste - z podpisem i odciskiem palców. Już od 8 listopada można składać wnioski

W piątek, 5 listopada, sprawy związane z dowodem osobistym można załatwić w rudzkim magistracie tylko do 11.45. O godzinie 12. zostanie całkowicie zablokowany dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych. Ministerstwu Cyfryzacji wreszcie udało się dopiąć na ostatni guzik wdrożenie nowych dowodów osobistych. Dlatego jutro po wskazanej godzinie - złożenie wniosku oraz odbiór dokumentów będą niemożliwe. Wszystko ma wrócić do normy w poniedziałek.

Nowy wzor dowodu ososbistego

Kto chce złożyć wniosek o nowy dowód osobisty - może to zrobić już od poniedziałku, 8 listopada. Pierwotnego terminu ich wprowadzenia, czyli 2 sierpnia, nie udało się zrealizować, bo... do gmin nie dotarły skanery biometryczne oraz odpowiednie oprogramowanie. Szczerze mówiąc - nie działał cały system. Ale wreszcie Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza sukces. Wszystkie skanery trafiły już do gmin, od połowy października trwały też dostawy stacji mobilnych urzędnika –urządzeń do pobierania odcisków palców od osób, które nie mogą osobiście udać się do urzędu.

Nowe dowody - co się zmieni?

Nowy wzór przywraca w warstwie graficznej na awersie podpis posiadacza dowodu. Z tej samej strony dokumentu, w prawym górnym rogu znajdzie się również dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE). Poza tym, że w warstwie elektronicznej będzie dodatkowo nasz identyfikator biometryczny - nie zmieni się wiele. Niemniej już poprzednie dowody "z czipem" wprowadziły wiele ułatwień. Chociażby logowanie do aplikacji mObywatel poprzez zbliżenie dokumentu do telefonu, czy nawet założenie profilu zaufanego - co dotąd wiązało się z fizyczną obecnością w placówce certyfikującej lub, w czasie pandemii - z wideorozmową z urzędnikiem. Z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną korzysta już około pięciu milionów Polaków. Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 (dla osób niepełnoletnich) i 10 lat. Wszyscy obywatele dowód z warstwą elektroniczną uzupełnioną o drugą cechę biometryczną powinni mieć w 2031 roku. Nie ma też konieczności wymiany dotychczasowego dowodu, jeśli jest on nadal ważny.

Kiedy wymienić dowód osobisty?

Proces wymiany dowodów osobistych będzie naturalny, rozłożony na 10 lat i potrwa do 2031 roku. Jeśli jednak posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru będzie chciał posługiwać się dowodem osobistym z odciskami palców - może go bezpłatnie wymienić jeszcze przed upływem ważności dotychczasowego dokumentu.

Jak złożyć wniosek o dowód?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można pobrać ze strony internetowej lub bezpośrednio w siedzibie urzędu. Przy składaniu należy przedstawić do wglądu dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport. Do wniosku trzeba dołączyć jedną kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, o dobrej ostrości, wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Odbiór nowego dowodu osobistego następuje osobiście, a procedura wydania jest rozszerzona o weryfikację zgodności odcisków palców posiadacza dowodu osobistego.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon