Niebawem nauczycieli klas I-III czekają testy na koronawirusa

Pierwszy tydzień tegorocznych ferii zimowych powoli dobiega końca. 18 stycznia uczniowie wrócą do szkolnej codzienności, a najmłodsi do nauki stacjonarnej. Zanim to jednak nastąpi nauczycieli czekają testy. Kiedy zostaną przeprowadzone?

Mask 4898571 1280 1


Zgodnie z planem rządowym planem testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021. Badania te będą jednak dobrowolne i bezpłatne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.

Wcześniej ministerstwo zdrowia zbierało informacje dotyczące tego ilu nauczycieli z kadry nauczania początkowego chce poddać się testom. Okazało się, że to dość pokaźna grupa, bo liczy ok. 190 tys. osób. Teraz listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych tworzone są przez Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.

Wiadomo już, że testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru. Testowani będą również pracownicy szkolnej administracji i obsługi. O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon