Nie żyje ksiądz proboszcz Jan Małysek

Ksiądz, Jan Małysek, emerytowany proboszcz parafii pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej-Goduli zmarł nagle w dniu 16 października 2020 roku, w 84 roku życia i w 58 roku kapłaństwa.

Ks malysek

Jego pogrzeb odbędzie się w środę, 21 października, o godzinie 12.00 w parafii pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej-Goduli. Od 9.00 będzie wystawiona trumna w kościele. Będzie można indywidualnie się pomodlić. O 11.00 wspólny różaniec. Z kolei mszę świętą w parafii pw. Świętego Pawła w Nowym Bytomiu w intencji zmarłego zaplanowano na wtorek, 20 października, o godz. 16.30. Dodatkowo, msza św. będzie transmitowana w sieci kablowej na kanale Sfera TV oraz na kanale tej telewizji na YouTube i na Facebooku.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez biuro prasowe archidiecezji katowickiej, śp. ks. Jan Małysek urodził się 14 maja 1937 roku w Rudzie Śląskiej, w rodzinie Franciszka i Marii z domu Gürtler. Przyszły ksiądz został ochrzczony w kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Przez dekadę służył jako ministrant. Należał także do Krucjaty Eucharystycznej, a następnie do Sodalicji. Bierzmowanie przyjął w 1948 roku.

Po zakończeniu nauki w Szkole Podstawowej nr 1, został uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej. Maturę zdawał w 1955 roku. Po ukończeniu szkoły średniej podjął pracę jako rozdzielczy w ZFMG w Zabrzu, gdzie pracował dwa lata. Po tym okresie wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a święcenia prezbiteratu przyjął 23 czerwca 1963 roku z rąk bp Herberta Bednorza w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.


Jako wikariusz pracował najpierw w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach – Wełnowcu (1963-1966), a później w parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (1966-1969) i Świętego Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej – Wirku (1969-1972) W tym 1972 roku rozpoczął posługę w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach. Został też mianowany rektorem kościoła Krzyża Świętego oraz duszpasterzem akademickim w Mysłowicach. Osiem lat później podjął pracę jako proboszcz parafii Krzyża Świętego w Mysłowicach, a w 1981 roku objął parafię Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Goduli.

Należał do Rady Kapłańskiej (Archi)Diecezji Katowickiej. Był też dziekanem dekanatu Ruda Śląska oraz ojcem duchownym kapłanów tegoż dekanatu. Pracował do 2004 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.

fot. archidiecezjakatowicka.pl

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zbiórka dla Ukrainy Ruda Śląska

Mieszkańcy Rudy zasypali darami dla Ukraińców szkołę

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Ruda Śląska. Termomodernizacja budynków

Termomodernizacja budynków w Rudzie Śląskiej

Lady D 1 2

Rudzka "Lady D" - Małgorzata Kubela

Święto miasta Ruda Śląska

Obchody ustanowienia herbu i patronki miasta

kleszcz

Trwa sezon na kleszcze

Pracownia3

Zielone Pracownie w dwóch szkołach