Nie ma chętnych do komisji wyborczych

Wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej już 11 września, a nadal brakuje chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Dlaczego? Powód jest prosty - kasa.

stock
Wybory w Rudzie Śląskiej już 11 września

Praca w komisji wyborczej, to nie tylko podsuwanie listy z nazwiskami i wydawanie kart wyborczych. To wiele odpowiedzialnych zadań - od właściwego przeprowadzenia głosowania, przez czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, po ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości, a na koniec - przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Jej członkowie więc mają sporo na głowie. Ważna jest też dokładność i sumienność. Tu nie ma miejsca na błędy, bo błędy - oznaczają problemy. I to poważne.

Co za to proponuje się członkom komisji?

Fala chętnych to pracy w komisjach ruszyła po informacji, jakoby można było nieźle zarobić. Niestety, autor tej informacji nie wziął pod uwagę, że stawki dla wyborów na prezydenta RP są inne niż na prezydenta miasta. I nie zarobi się 1000, 800, ani nawet 500 złotych.

Szeregowi członkowie komisji wyborczych za pracę otrzymają... uwaga! 225 złotych! Zastępca przewodniczącego komisji - 248 zł, a przewodniczący - 280 złotych. W tym najpierw muszą zaliczyć około 2 godzin szkolenia w piątek, następnego dnia, w sobotę - przyjść na zapoznanie z lokalem wyborczym, a w niedzielę - pracować od świtu do... zakończenia pracy. Jeśli dobrze pójdzie - powinna się zakończyć około północy.

Nic więc dziwnego, że ludzie, po pierwszej fali chętnych do tej pracy - gdy ich wizje niezłego zarobku zostały rozwiane - zwyczajnie rezygnują. Z drugiej strony - może na ich miejsce znajdą się tacy, dla których opłaca się pójść do pracy za 200 złotych?

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Wielki piec i wielka kasa. Skąd weźmie ją nowy prezydent?

Parking Ruda Śląska

Koniec parkowania za darmo? Pytamy kandydatów na prezydenta

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego