Dziurawe i nierówne drogi, głębokie studzienki. Co robić w przypadku uszkodzenia auta?

"Od dłuższego czasu na drodze od skrzyżowania ul. Halembskiej i ul. Kokota w kierunku Wirku w Rudzie Śląskiej powstają nierówności na powierzchni jezdni, powodujące dyskomfort w jeździe nawet z najmniejszą prędkością. Można zapomnieć o 50, 40, a nawet 30 kilometrów na godzinę" - pisze do nas Czytelnik. I prosi o poradę.

To prawda - przejazd tamtym odcinkiem ulicy Kokota w Rudzie Śląskiej, w górę, w kierunku Czarnego Lasu i Wirku, z większą prędkością - grozi uszkodzeniem samochodu.

- Czy w przypadku uszkodzenia zawieszenia w samochodzie, przy jeździe z dozwoloną prędkością, można domagać się jakiegokolwiek odszkodowania? Czy to jest po prostu Polska i mamy się cieszyć, że są, jakby to nie nazwać, "drogi"? - pyta nasz Czytelnik.

To oczywiście nie jedyna droga w Rudzie Śląskiej, gdzie można uszkodzić oponę, felgę czy nawet zawieszenie. Miasto jest jednak ubezpieczone i w przypadku uzasadnionego roszczenia można się zwrócić o wypłatę odszkodowania.

- W 2021 roku do chwili obecnej Miasto przyjęło 26 wniosków od mieszkańców dotyczących szkód spowodowanych uszkodzeniem pojazdu na drodze, bądź szkodą doznaną przez mieszkańca. Jeden z przypadków dotyczył torowiska i sprawę w dalszej kolejności prowadzą Tramwaje Śląskie S.A. Dwa wnioski dotyczyły kanalizacji i sprawy zostały przekazane do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. - odpowiada Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

W sumie z polisy OC Miasta zostało wypłacone blisko 25 tysięcy złotych. Wypłacane odszkodowania sięgają kwot od około 400 do 7000 zł. Jak można się domyślić z tych liczb, w grę wchodzą nie tylko zniszczone opony, ale nawet poważniejsze szkody powstałe w wyniku dziur czy nierówności. Wnioski takie należy składać na formularzu 3.10 Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska, który znajdziecie pod tym linkiem. https://rudaslaska.bip.info.pl/dokument.php?iddok=519&idmp=425&r=r

Do wniosku o odszkodowanie należy dołączyć:

  • notatkę urzędową policji lub straży miejskiej spisaną na miejscu zdarzenia,
  • zdjęcia z miejsca zdarzenia,
  • kserokopie rachunków związanych z naprawą uszkodzonego mienia/leczeniem,
  • wykaz świadków zdarzenia,
  • kartę informacyjna leczenia (jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu).

A jak drogi w waszym sąsiedztwie? Wiele jest bardzo dobrych, ale bywają miejsca, gdzie można zniszczyć auto. Podeślijcie zdjęcia.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon