"Narodowe Czytanie" w Rudzie Śląskiej

20151

W najbliższą sobotę, 4 września, o godzinie 11. - czytamy! Ruda Śląska i aktorzy Teatru na 5 - dołączają do akcji "Narodowego Czytania". Fragmenty "Moralności pani Dulskiej" zabrzmią w Galerii Czapla - w Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów.

W świat lektury przeniosą nas utalentowani aktorsko seniorzy, którzy tworzą Teatr na 5.

- Myślę, że rudzka interpretacja „Moralności pani Dulskiej” przypadnie do gustu uczestnikom tegorocznego „Narodowego Czytania” – mówi Agnieszka Płaszczyk, kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” w Rudzie Śląskiej. – Wśród widowni zasiądą władze naszego miasta, dyrektorzy i nauczyciele rudzkich szkół, a także mieszkańcy. Niestety, nie możemy zaprosić tylu osób, ile chcielibyśmy ze względu na wymogi sanitarne i niewielką powierzchnię „Galerii Czapla”.

W tym roku przypada jubileuszowa edycja tej popularnej czytelniczej akcji.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Kto chciałby się przyłączyć się do akcji, może zgłosić chęć udziału pod numerem telefonu 32 248–36–37 (Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”, filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej). Liczba miejsc jest ograniczona.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest od 2012 roku z inicjatywy Prezydenta RP. Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie „Zemsty” Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i polskie nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Z kolei lekturą czytaną w 2020 roku była „Balladyna”. 

Zobaczcie w galerii, jak rudzianie czytali w poprzednich latach.

20151

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Smoke 3178047 1920

Koniec żartów. 500 zł. Dziennie. Za palenie w starym piecu

Kolizjahalemba

Kolizja w Halembie. Na szczęście niegroźna, ale...

Smieci1

Rudzkie lasy zamieniają się w śmietniki

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

183323674 1081254302400403 4334693175965690517 n

Powstaje Dolina Kochłówki

Smieci

Poszło o 9 złotych. Wojewoda unieważnił program osłonowy...

Test koronawirus

Koronawirus. Ile zakażeń w Rudzie?