Narodowe Czytanie 2023 - już w sobotę w Rudzie Śląskiej. Tym razem "Nad Niemnem" Orzeszkowej

W najbliższą sobotę Ruda Śląska po raz kolejny dołącza do akcji Narodowego Czytania. W tym roku na tapecie - dzieło Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Rudzkie czytanie odbędzie się w Centrum Inicjatyw Społecznych "Stary Orzegów" Miejskiej Biblioteki Publicznej.

UM Ruda Śląska
Narodowe Czytanie 2022 w Rudzie Śląskiej

To już dwunasta edycja Narodowego Czytania. Tym razem do wspólnej lektury zaproszą między innymi aktorzy amatorskiego teatru "Pierro" z II Liceum Ogólnokształcącego, na czele ze swoim pedagogiem - Anną Morajko-Fornal.

Do wspólnego czytania zachęca też Prezydent RP, Andrzej Duda.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek "przy polskim stole". Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda. - Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.

"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, którzy chwalili m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest od 2012 roku z inicjatywy Prezydenta RP. Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie "Zemsty" Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i polskie nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Z kolei lekturą czytaną w 2020 roku była "Balladyna", w 2021 – "Moralność Pani Dulskiej", a rok temu - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

W Rudzie Śląskiej wydarzenie to odbywało się na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty, na orzegowskim rynku, a także zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus w Wirku. Na tegoroczne - w najbliższą sobotę, 9 września, o godzinie 12.00 - zapraszamy do Centrum Inicjatyw Społecznych "Stary Orzegów" Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon