Najpierw zaprzysiężenie, potem stanowiska

Michał Pierończyk, który w drugiej turze wyborów prezydenckich zdecydowanie wygrał z Krzysztofem Mejerem - dziś odpowiadał na pytania dziennikarzy. Między innymi o to - jakie będą pierwsze ruchy nowego prezydenta.

Jacek Skorek
Wieczór wyborczy w niedzielę, 25 września. Sztab Michała Pierończyka

Pierończyk konsekwentnie odmawiał odpowiedzi na pytanie o swoich wiceprezydentów. Również dziś, podczas prasowego spotkania po wygranych wyborach - nie chciał zdradzić, kogo powoła w skład gabinetu.

- Trzymam się tego, że najpierw zaprzysiężenie, a później będę zapraszał te osoby do współpracy. Oczywiście - jak mówiłem - będą to fachowcy, bezpartyjni i rudzianie. Tego się trzymam. Jeszcze jest do dogadania kilka spraw. W przyszłym tygodniu pojawią się moi zastępcy i od razu weźmiemy się do pracy, bo nie ma na co czekać - powiedział dziś Pierończyk.

Na pytanie o pierwsze ruchy prezydenta - zapowiedział przygotowanie do zimy. Jego zdaniem najważniejsze jest zabezpieczenie dzieci i seniorów oraz dodatkowy problem - jak, zgodnie z zadaniem nadanym przez rząd - zaoszczędzić 10 procent na wydatkach energetycznych.

- To, co mnie buduje, to poparcie w radzie miasta. Dzięki temu na pewno będzie mi łatwiej - podkreślał.

Czy odpocznie po kampanii? Najwyraźniej na to przyjdzie poczekać.

- Mieliśmy zaplanowany ten weekend na odpoczynek - zawsze w tym czasie obchodzimy rocznicę ślubu i urodziny syna. Jednak druga tura wyborów spowodowała, że musieliśmy to odłożyć i spróbujemy jakoś nadrobić.

A czego spodziewa się nowy prezydent? Na pewno, jego zdaniem, będzie to trudny rok.

- Może najtrudniejszy w historii samorządu. Ja się czuję, jak w 2011 roku, kiedy udało się wygrać, ale zaraz potem żeśmy oszczędzali. Wdrażaliśmy program naprawczy dla miasta. Sytuacja finansowa była bardzo ciężka. Ale żeśmy je wydźwignęli i postawili na dobre tory. Brałem w tym bardzo aktywny udział, współtworzyłem to, część tych pomysłów była moja, teraz będę musiał to kontynuować i przypominać sobie o tych sprawach - dodał.

Nieoficjalnie jeszcze, choć jak to się mówi - "z dobrze poinformowanych źródeł, zbliżonych do kręgów władzy" - dochodzą głosy, że stanowiska wiceprezydentów mają przypaść Annie Krzysteczko, Jackowi Morkowi i Łukaszowi Wodarskiemu. Na ile owe spekulacje się sprawdzą - dowiemy się na dniach.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tuż po głosowaniu z całą rodziną

Kampania odbiła się na życiu rodzinnym nowego prezydenta

Michał Pierończyk zadowolony podczas wieczoru wyborczego

Jakie zmiany czekają Rudę Śląską za kadencji Pierończyka?

W niedzielę, 25 września w Rudzie Śląskiej II tura wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej. Gdzie głosować?

Debata Pierończyk-Mejer - we wtorek, 20 września

Mejer vs Pierończyk. Kluczowa debata przed II turą

Parking Ruda Śląska

Koniec parkowania za darmo? Pytamy kandydatów na prezydenta

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy