Nabór do pierwszych klas podstawówek w Rudzie Śląskiej - start!

Dziś ruszył nabór do pierwszych klas szkół podstawowych w Rudzie Śląskiej. Podobnie jak w przypadku przedszkoli - zapisów trzeba dokonać poprzez platformę internetową. Macie na to czas do 15 marca.

Tyty pierwsza klasa podstawowki

Cyfryzacja na każdym kroku. Rodzice przedszkolaków już chyba się przyzwyczaili, pora na pierwszoklasistów.

– Kandydaci do klas pierwszych szkół podstawowych są przyjmowani na podstawie zgłoszenia lub wniosku. Zgłoszenia dokonuje się do tzw. "szkoły obwodowej", czyli takiej, w obwodzie której zamieszkuje dziecko – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej ds. społecznych. - Do szkoły obwodowej dzieci przyjmowane są zawsze z urzędu, co oznacza, że sam fakt złożenia poprawnego zgłoszenia jest równoznaczny z przyjęciem dziecka do szkoły. Natomiast jeżeli wniosek składa się do szkoły poza obwodem, to dziecko może być do niej przyjęte, jeżeli dana szkoła dysponuje wolnymi miejscami i kandydat spełnia kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

By zarejestrować przyszłego ucznia do szkoły obwodowej lub złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły spoza obwodu - trzeba się najpierw zarejestrować na specjalnej platformie.

TU ZNAJDZIESZ LINK DO PLATFORMY REJESTRACYJNEJ

I teraz uwaga! Cyfryzacja cyfryzacją, ale złożony elektronicznie wniosek należy zgłoszenie... wydrukować, podpisać i dostarczyć do właściwej szkoły. Dodatkowo - do składanego wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają spełnianie kryteriów, określonych przez Radę Miasta Ruda Śląska w uchwale z 30 listopada 2023 r. i branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym...

- Elektroniczny nabór nie będzie obejmował kandydatów do oddziałów specjalnych oraz integracyjnych, ale tylko do tej części klasy dedykowanej dzieciom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – zaznacza Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ruda Śląska. – Rodzice tych kandydatów, aby zapisać dziecko do szkoły, powinni zgłosić się bezpośrednio do wybranej placówki.

Przyszli pierwszoklasiści, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i ubiegają się o przyjęcie do oddziału ogólnodostępnego, uczestniczą w naborze zgodnie z ogólnymi zasadami postępowania naborowego.

Jeśli chcecie wysłać dziecko do szkoły spoza obwodu - we wniosku należy wskazać odpowiednio 1, 2 lub 3 szkoły, według preferencji. O przyjęciu nie będzie decydować kolejność zgłoszeń, ale suma uzyskanych punktów, która zostanie przyznana przez komisję rekrutacyjną za spełnienie konkretnych kryteriów.

- Kryteria odnoszą się zawsze do szkoły pierwszej preferencji i dotyczą uczęszczania rodzeństwa kandydata do szkoły lub przedszkola w obwodzie szkoły, znajdowania się miejsca pracy co najmniej jednego z rodziców kandydata w obwodzie szkoły oraz wspierania rodziców kandydata w zapewnianiu należytej opieki kandydatowi przez krewnych zamieszkujących w obwodzie szkoły – wylicza naczelnik Wydziału Oświaty.

Czas na składanie wniosków to 15 marca, godzina 15.00. 21 marca o godzinie 8.00, po weryfikacji, komisja rekrutacyjna opublikuje listę dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej szkoły. Jeżeli się wam uda zakwalifikować - trzeba pobrać stosowny druk ze strony internetowej platformy naboru i z wydrukowanym i podpisanym dokumentem po raz kolejny udać się do wybranej szkoły, by potwierdzić wolę uczęszczania. Czas na to jest do 28 marca do godziny 15.00. Niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją.

Lista przyjętych i nieprzyjętych do danej szkoły zostanie podana do wiadomości publicznej 29 marca o godz. 8.00. Od tego terminu w ciągu 3 dni rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danej szkoły. Komisja rekrutacyjna sporządza uzasadnienie w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica z wnioskiem - czyli podobnie jak w przypadku przedszkoli.

W tym roku do klas I szkół podstawowych będą przyjmowane dzieci 7-letnie, które są objęte obowiązkiem szkolnym, dzieci 6-letnie zgodnie z wolą rodziców, a także dzieci, którym odroczono realizację obowiązku szkolnego.

Więcej szczegółowych informacji udzielają wybrane szkoły oraz pracownicy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ruda Śląska:

  • Anna Wlaszczyk, tel. 32 244 90 00, wew. 8622
  • Piotr Płonka, tel. 32 244 90 00, wew. 8607.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon