Na 5 dni wstrzymano ruch tramwajów w Rudzie Śląskiej

Rozpoczęto modernizację fragmentu torowiska w Rudzie Śląskiej biegnącego wzdłuż ul. Niedurnego od ul. Grochowskiej aż do wiaduktu nad linią kolejową oraz przejazdu przy rondzie Górników. W związku z tym konieczne było zawieszenie kursowania tramwajów linii nr 9.

Rudaniedurnego


Prace mają przebiegać błyskawicznie, dlatego też szacuje się, że przerwa w kursowaniu tramwajów w Wirku i Nowym Bytomiu na odcinku od mijanki w Świętochłowicach do pętli w Chebziu potrwa zaledwie pięć dni, w tym jedynie dwa dni robocze, ponieważ modernizacja będzie realizowana od środy 11 listopada do niedzieli 15 listopada.

To około 200-metrowy odcinek jednotorowej linii tramwajowej. W ramach modernizacji w dotychczasowym śladzie ułożony zostanie ruszt torowy z użyciem podkładów strunobetonowych i bezstykowo spawanych szyn montowanych elastycznie. Po zakończeniu prac torowisko zostanie podbite – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Przypomnijmy, że to nie wszystkie remonty torowiska w Rudzie Śląskiej. W czerwcu Zakład Torów i Sieci zmodernizował fragment torowiska w Nowym Bytomiu znajdującego się przy Hucie Pokój. Jak wyjaśnia Andrzej Zowada, wtedy nie udało się wykonać końcowego podbicia torowiska, w wyniku czego gołym okiem można dostrzec, że szyny nie są idealnie proste.

To normalny stan po ułożeniu nowego toru klasycznego. Dopiero podbicie torowiska w pełni stabilizuje tor i prostuje go – dodaje Zowada.

Rzecznik spółki przyznaje też, że Tramwaje Śląskie zwlekały z podbiciem odcinka przy Hucie Pokój, aby nie przerywać ruchu liniowego. Już wówczas było jasne, że jesienią konieczne będzie wstrzymanie ruchu towarzyszące modernizacji kolejnego odcinka torowiska. Dodatkowo, w grafiku są także roboty prowadzone na przejeździe torowo-drogowym w Wirku przy rondzie Górników. W ramach prac zaplanowano ułożenie nowego toru w prefabrykowanych płytach torowych z elastycznym montażem szyn na przejeździe tramwajowym przez ul. Obrońców Westerplatte, tuż obok ronda Górników.

Jakie zmiany obowiązują od 11 do 15 listopada?

  • Linia nr 9 zostanie zawieszona
  • Tramwaje linii nr 17 w kursach wyjazdowych/zjazdowych pojadą z/do zajezdni w Bytomiu Stroszku;
  • Tramwaje linii nr 43 w kursach wyjazdowych/zjazdowych pojadą z/do zajezdni w Katowicach Zawodziu
  • Uruchomiona zostanie przez ZTM autobusowa komunikacja zastępcza, kursując w relacji Ruda Śląska Chebzie Rondo – Świętochłowice Mijanka; autobusy oznaczone będą jako linia T-9 (w godzinach nocnych kursy autobusów wydłużone zostaną do przystanku Bytom Szombierki Szyb Krystyna).

fot. Tramwaje Śląskie

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Chcesz segregować śmieci, ale nie wiesz gdzie i jak je wyrzucać? Odpowiadamy!

Jak prawidłowo segregować śmieci?

Pociąg Kolei Śląskich

Pociągi do Katowic i Gliwic będą jeździć szybciej

alkohol

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu

uczennica

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

IRRS

Rudzianin prezesem Instytutu Rozwoju Regionalnego