Muzyczny piątek na rynku. Ruda Śląska solidarna z Ukrainą

Yurii Dakunchak, Bozhena Dar, Rostyslav Kushyna i Roman Skorpion z Ukrainy oraz polscy wykonawcy - Piotr Herdzina, Kasia Piowczyk i Zespół Cztery Piąte - zagrają już w najbliższy piątek, 15 lipca, na nowobytomskim rynku.

W najbliższy piątek zapowiada się całkiem spore, jak na nasze miasto, wydarzenie muzyczne - koncert charytatywny „Ruda Śląska solidarna z Ukrainą”. Na scenie wystąpią artyści ukraińscy i polscy, a dochody będą przeznaczone na wsparcie walczących z najeźdźcą sąsiadów.

Swój muzyczny kunszt zaprezentuje wirtuoz akordeonu Yurij Dakunchak, zaś talenty wokalne - Bozhena Dar i Roman Skorpion - popularni w Ukrainie piosenkarze. Z kolei pieśni ludowe i operowe wykona tenor Rostyslav Kushyna. Artyści są laureatami wielu konkursów krajowych, jak i międzynarodowych.

- Polską scenę muzyczną będą reprezentować znani z Telewizji TVS: Piotr Herdzina, Kasia Piowczyk, a także Zespół Cztery Piąte, zespół wokalny Młodzieżowego Domu Kultury, Schola Duchu Ogniu oraz chór św. Barbary z Bykowiny – wymienia Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej.

Ruda Śląska pomaga Ukrainie!

Od początku konfliktu w Ukrainie nasze miasto aktywnie wspiera sąsiadów. Znaleźli u nas schronienie uchodźcy, ogromną pomoc nieśli też mieszkańcy Rudy Śląskiej. Miasto zapewniło pomoc ponad 480 uchodźcom z Ukrainy, wielu też znalazło schronienie w domach i mieszkaniach rudzian. Wielu mieszkańców przyjęło gości z Ukrainy na własną rękę, nie zgłaszając tego do miasta.

– Myślę, że to artystyczne spotkanie będzie nie tylko potwierdzeniem, że wierzymy w zwycięstwo niepodległej Ukrainy, ale również doskonałą okazją do polsko-ukraińskiej integracji – powiedział Jacek Morek, komisarz Rudy Śląskiej.

Koncert ma charakter charytatywny. W jego trakcie będzie prowadzona kwesta, na konto fundacji wspierającej Ukrainę trafi też dochód ze sprzedaży produktów garmażeryjnych.

– Polacy wiele razy musieli walczyć o niepodległość swojej Ojczyzny, więc doskonale rozumieją sens naszej walki. Pokazali też całemu światu, jak powinno traktować się sąsiada zmuszonego bronić własnych granic – mówi jedna z inicjatorek koncertu, Iryna Jaworska. - Zawsze będziemy dziękować naszym polskim braciom i siostrom za poczucie bezpieczeństwa i miłosierdzia w tak trudnym dla narodu ukraińskiego czasie! Chwała Ukrainie! Chwała Polsce!

Początek imprezy o godz. 17.00, wstęp jest bezpłatny.

Koncert charytatywny już w najbliższy piątek, 15 lipca


Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon