Ministerstwo Finansów przekonuje, że nauczyciele zyskają na Polskim Ładzie. Broniarz: "Nadużycie. Przez rok będziemy kredytować budżet państwa"

Nauczyciele, jako jedna z nielicznych grup zawodowych, które wynagrodzenie dostają "z góry", pierwsi przekonują się na własnej skórze, a właściwie na portfelu, z czym wiążą się zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu. Skarżą się, że dostali za styczeń wypłaty mniejsze o kilkaset złotych. Tymczasem Ministerstwo Finansów przekonuje, że... nauczyciele skorzystają na Polskim Ładzie, a rzecznik rządu ogłasza, że nauczyciele dostaną wyrównania. Totalne zamieszanie.

Pixabay
Board ga3811889b 1920

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów przesłało komunikat, w którym przekonuje, że "nauczyciele skorzystają na Polskim Ładzie". A przynajmniej nie stracą.

W Polsce jest blisko 611,5 tys. etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela.

Największą grupę (przeszło 60 proc.) stanowią nauczyciele dyplomowani.

Nauczycieli mianowanych jest niemal 19 proc., a kontraktowych 17 proc. a 3 proc. – stażyści.

Stażyści, kontraktowi i mianowani mają zyskać na Polskim Ładzie

Obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 3 538 zł brutto miesięcznie. Taki nauczyciel, jak przekonuje Ministerstwo Finansów, zyska na Polskim Ładzie 144 zł miesięcznie „na rękę”, czyli 1 728 zł rocznie.

Obecnie przeciętne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego wynosi 3 927 zł brutto miesięcznie. Taki nauczyciel ma skorzystać na Polskim Ładzie 118 zł miesięcznie „na rękę”, czyli 1 416 zł w skali roku.

Nauczyciel mianowany ma obecnie 5 094 zł wynagrodzenia przeciętnego brutto miesięcznie. Dzięki reformie Polskiego Ładu ma mieć co miesiąc w portfelu 40 zł więcej, a rocznie zyska 480 zł „na rękę”.

Nauczyciel dyplomowany – ma obecnie wynagrodzenie brutto w kwocie 6 510 zł brutto miesięcznie. Dla takiego nauczyciela reforma ma być neutralna – dzięki preferencji dla klasy średniej.

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. wyższe wynagrodzenie netto otrzymają nauczyciele stażyści, kontraktowi oraz mianowani. W przypadku nauczycieli dyplomowanych zmiany w sposobie naliczania wynagrodzenia netto będą neutralne.

Czytaj też:

"Lex Czarnek", czyli wzmocnienie roli kuratora. Michał Sporoń: "Będą patrzeć nam na ręce"

Szacowany przez Ministerstwo Finansów wzrost wynagrodzenia netto otrzymywanego przez ww. nauczycieli, w skali roku to kwota ok. 240 mln zł.

Wypłaty nauczycieli o kilkaset złotych mniejsze

Tymczasem nauczyciele skarżą się, że dostali wypłaty o kilkaset złotych mniejsze niż zwykle. Minister edukacji Przemysław Czarnek postuluje, żeby dziennikarze zamiast informować o pojedynczych przypadkach pozyskiwali wiedzę z rządowych komunikatów, albo tez, które on sam stawia. A rzecznik rządu Piotr Müller utrzymuje: - Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie.

Jakby chaosu w tej dziedzinie było mało, jeszcze inną opinię o wpływie Polskiego Ładu na pensje nauczycieli ma Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Opowieści, że nauczyciele zarobią na Polskim Ładzie, podobnie jak kwoty, które pokazywał minister Czarnek - to nadużycie. Zarobimy więcej, ale w rocznym rozliczeniu podatkowym. Przez rok wielu nauczycieli będzie kredytowało budżet państwa poprzez swoje składki i zwiększone opodatkowanie. Na zwrot można będzie liczyć dopiero w przyszłym zeznaniu podatkowym – mówi Broniarz.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cicha i spokojna Bałtycka zamieni się w plac budowy

Spokojny zakątek zamieni się w plac budowy

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Szkola

19 tys. rudzkich uczniów zakończyło rok szkolny 2020/2021.

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic