Miasto oszczędza na świątecznych iluminacjach. Z ponad 100 ozdób ostała się jedna choinka

Jedna, dosłownie jedna, ustawiona przed ratuszem, choinka, to będzie całość tegorocznej iluminacji świątecznej w Rudzie Śląskiej. Powodem są obowiązkowe oszczędności w zakresie zużycia prądu, którym podlegają wszystkie samorządy w kraju.

Choinka Ruda Śląska

Rok temu na ulicach Rudy Śląskiej w okresie świątecznym pojawiło się ponad 100 ozdób świątecznych, które zainstalowane zostały na latarniach oraz w centralnych punktach miasta. Na placu Jana Pawła II stanęła oświetlona choinka oraz sanie z reniferami.

Jedyna choinka przed ratuszem

W tym roku świąteczne iluminacje w mieście zostały ograniczone do minimum. Jedynym świetlnym, bożonarodzeniowym akcentem jest choinka, ustawiona na placu przed ratuszem w Nowym Bytomiu.

Urzędnicy tłumaczą, że głównym powodem, dla którego zdecydowano się na taki krok, jest wprowadzony przez rząd ustawowy obowiązek uzyskania przez samorządy 10-procentowych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Wymóg ten obowiązuje od 1 grudnia 2022 r. Rudzki ratusz zwraca jednak uwagę, że pole manewru ma niewielkie, gdyż w mieście już wcześniej wykonano szereg energooszczędnych inwestycji – np. wymieniając większość opraw oświetlenia ulicznego na nowe, ledowe, montując we wszystkich budynkach urzędu miasta instalacje fotowoltaiczne oraz wymieniając oświetlenie wewnętrzne na energooszczędne.

– Bieżąca sytuacja determinuje konieczność oszczędzania. Stąd starania o znalezienie każdego sposobu na uzyskanie takich oszczędności i decyzja o rezygnacji ze świątecznych iluminacji. Wiemy jedno - za niespełnienie obowiązkowych oszczędności grożą samorządom kary finansowe – mówi wiceprezydent Jacek Morek.
Ulice w Tychach

Może Cię zainteresować:

Miasta szukają oszczędności w zużyciu energii. Samorządowcy szykują protest przed Sejmem

Autor: Michał Wroński

05/10/2022

Katowice Przygaszone swiatla

Może Cię zainteresować:

Katowice szukają oszczędności. Ciemniej na drogach, mniej iluminacji w święta

Autor: Michał Wroński

04/11/2022

Bytom iluminacje

Może Cię zainteresować:

Miasta mają ograniczyć zużycie energii. Przygaszą latarnie i wyłączą świąteczne ozdoby

Autor: Michał Wroński

21/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon