Miała być fabryka samochodów, jest figa z makiem

Niebawem w województwie śląskim powstanie fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. Gdzie? Pod uwagę brano dwa miasta - Rudę Śląską i Jaworzno. Ostatecznie, to drugie z nich może już odtańczyć taniec zwycięstwa.

Izera


Sprawa budowy fabryki samochodów elektrycznych dyskutowana jest od wielu tygodni. Choć bardziej prawdopodobne było to, że powstanie w Jaworznie, to wizyta ministra Michała Kurtyki w Rudzie Śląskiej, która odbyła się 18 września, mogła nieco zburzyć pewność jaworznian. Okazuje się jednak, że miała ona charakter wyłącznie kurtuazyjny.

Rudzianie liczyli, że budowa tak dużego zakładu, który docelowo ma zatrudnić ponad 6,5 tys. osób będzie remedium na sytuację na rynku pracy po zamknięciu rudzkich kopalń. Planowano, że jej siedziba powstanie na terenie należącym do huty „Pokój”, a budowa rozpocznie się w 2021 roku. Zakładano, że pierwszy samochód zjedzie z linii produkcyjnej już dwa lata później. Niestety, ta inwestycja nie zostanie zrealizowana w naszym mieście. Jak poinformował „Dziennik Zachodni”, przesądzić miała wielkość działki. Ruda Śląska zapewniała 100 hektarów, a Jaworzno - 200 hektarów.

Polska marka motoryzacyjna Izera powstała w 2020 roku. Należy do powołanej cztery lata temu polskiej spółki ElectroMobility Poland. Celem jej działalności jest produkcja samochodów elektrycznych. Wiadomo już jak będą wyglądać, bowiem prezentacja prototypów miała miejsce online pod koniec lipca. Początkowo Izera wypuści na rynek dwa modele: hatchbacka oraz SUV-a. Auta zaprojektuje Torino Design.

fot. FB IzeraSubskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?

X6ff3136353b4d3f

OSP Ruda Śląska uruchamia zrzutkę na ważny cel