Miała być fabryka samochodów, jest figa z makiem

Niebawem w województwie śląskim powstanie fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. Gdzie? Pod uwagę brano dwa miasta - Rudę Śląską i Jaworzno. Ostatecznie, to drugie z nich może już odtańczyć taniec zwycięstwa.

Izera


Sprawa budowy fabryki samochodów elektrycznych dyskutowana jest od wielu tygodni. Choć bardziej prawdopodobne było to, że powstanie w Jaworznie, to wizyta ministra Michała Kurtyki w Rudzie Śląskiej, która odbyła się 18 września, mogła nieco zburzyć pewność jaworznian. Okazuje się jednak, że miała ona charakter wyłącznie kurtuazyjny.

Rudzianie liczyli, że budowa tak dużego zakładu, który docelowo ma zatrudnić ponad 6,5 tys. osób będzie remedium na sytuację na rynku pracy po zamknięciu rudzkich kopalń. Planowano, że jej siedziba powstanie na terenie należącym do huty „Pokój”, a budowa rozpocznie się w 2021 roku. Zakładano, że pierwszy samochód zjedzie z linii produkcyjnej już dwa lata później. Niestety, ta inwestycja nie zostanie zrealizowana w naszym mieście. Jak poinformował „Dziennik Zachodni”, przesądzić miała wielkość działki. Ruda Śląska zapewniała 100 hektarów, a Jaworzno - 200 hektarów.

Polska marka motoryzacyjna Izera powstała w 2020 roku. Należy do powołanej cztery lata temu polskiej spółki ElectroMobility Poland. Celem jej działalności jest produkcja samochodów elektrycznych. Wiadomo już jak będą wyglądać, bowiem prezentacja prototypów miała miejsce online pod koniec lipca. Początkowo Izera wypuści na rynek dwa modele: hatchbacka oraz SUV-a. Auta zaprojektuje Torino Design.

fot. FB IzeraSubskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

PSZOK

Ruszył pierwszy PSZOK w Rudzie Śląskiej

FB IMG 1620121606811

Otwarcie powszechnych punktów szczepień