"Mandat zaufania", ale tylko raz. Akcja Straży Miejskiej ruszy z początkiem wakacji

Prowadzona od 18 lat w Rudzie Śląskiej akcja "Mandat zaufania" i tym sezonie będzie kontynuowana. W najprostszych słowach - młodzież przyłapana na korzystaniu z dzikich kąpielisk może jednorazowo, zamiast "zwykłego" mandatu - dostać pouczenie i darmowy bilet na basen w Nowym Bytomiu. Ale tylko raz. Za "recydywę" przyjdzie zapłacić.

Straż Miejska Ruda Śląska
"Mandat zaufania" można otrzymać tylko raz

Wspaniała zabawa na brzegu i kąpiel w stawie czy jeziorze, gdzie nie trzeba obcować z setkami innych chętnych do relaksu - cóż może być przyjemniejszego? Do czasu, gdy ktoś potrzebujący pomocy nie będzie mieć szans na otrzymanie jej. W takich miejscach nie ma ratownika, pogotowie też zwykle nie zdąży dotrzeć. Co rok słyszymy o utonięciach na niestrzeżonych akwenach. Bo problem dzikich kąpielisk jest powszechny nie tylko w naszym mieście. Dlatego co roku Straż Miejska prowadzi akcję "Mandat zaufania". By edukować i namawiać do korzystania z miejsc, gdzie nic nie powinno nam grozić.

- Szczególnie dwa miejsca w Rudzie Śląskiej stanowią problem. Pierwsze to stawy w Goduli, za kościołem. Ale jeszcze większe, to Kochłowice i stawy przy Piłsudskiego. Z jednej strony Rybaczówka, z drugiej Przystań. Tam najwięcej osób się kąpie, choć to miejsca niedozwolone - mówi Marek Partuś, komendant rudzkiej Straży Miejskiej.

Z jednej strony korzystanie z tych akwenów niesie za sobą niebezpieczeństwo dla kąpiących się, z drugiej - wkurza wędkarzy. Bo nie tylko utrudniają im "moczenie kija" na zarządzanym przez nich terenie, to dodatkowo, jak rzeczywistość pokazuje - generują sporo śmieci. Które później wędkarze muszą sami sprzątać i płacić za ich wywóz.

"Mandat zaufania", ale tylko raz

Młodzież przyłapana na kąpieli w niedozwolonym miejscu może liczyć na jednorazową taryfę ulgową.

- Podjeżdżając na takie dzikie kąpielisko, podczas legitymowania przeprowadzamy rozmowę edukacyjną na temat zagrożeń i jako alternatywę - oferujemy jednorazowy bilet na kąpielisko letnie w Nowym Bytomiu. Mandat zaufania można dostać tylko raz. Za drugim razem już normalne postępowanie mandatowe - do 250 złotych - dodaje Partuś.

Ale uwaga - dorosłych tego typu forma "edukacji" nie obejmuje. I druga uwaga - akcja "Mandat zaufania" ruszy dopiero z początkiem wakacji. Co oznacza, że korzystając z dzikich kąpielisk wcześniej - taryfy ulgowej dla młodzieży nie będzie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mandat zaufania obowiązuje tylko raz. Potem zaufanie się traci, pozostaje płacić

Dzikie kąpieliska pod nadzorem. Już 17 mandatów zaufania

Zakaz kąpieli jest niezrozumiały dla Ukraińców?

Już ponad 30 "mandatów zaufania" wystawiła Straż Miejska

Basen nowy bytom1

"Mandatów zaufania" coraz więcej. A jak z realizacją?

Dzik zastrzelony w Halembie

"Polowanie" na dzika mogło się skończyć tragedią

Dron zbada miedzy innymi jakość wypuszczanego z kominów dymu

Nowy dron dla Straży Miejskiej już wkrótce

Akukuotwarcie7

Śpiewy, tańce i zabawa. Akuku w Wirku ruszyło z przytupem!

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!