Mandat i kara dla policjanta za wyprzedzanie na pasach?

Pamiętacie sprawę nagłośnioną przez naszego Czytelnika - czyli wyprzedzanie na przejściu dla pieszych w wykonaniu radiowozu? Po naszym zapytaniu w rudzkiej komendzie policji otrzymaliśmy odpowiedź, że wobec sprawcy będą wyciągnięte konsekwencje. Nasz Czytelnik otrzymał też odpowiedź. Oto efekt.

Wyprzedzanie
- Przeanalizujemy i wyciągniemy konsekwencje wobec sprawcy wykroczenia - odpowiedział wtedy rzecznik prasowy rudzkiej komendy.

Teoretycznie kierowcy radiowozu groził "normalny" mandat karny za wykroczenie, czyli 1500 złotych i 15 punktów, a dodatkowo konsekwencje za złamanie dyscypliny służbowej.

Sprawa ruszyła i trafiła do komendy miejskiej w Rudzie Śląskiej oraz do komendy wojewódzkiej. Po dwóch tygodniach nasz Czytelnik otrzymał odpowiedź w sprawie swojego doniesienia na jawne złamanie przepisu art. 86b par. 1, pkt. 3 KW, (czyli wyprzedzanie na pasach), w związku z art. 26, ust. 3, pkt 1. Prawa o Ruchu Drogowym (zabrania się wyprzedzania na przejściu).

- Przeprowadzone czynności wyjaśniające nie dostarczyły podstaw do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego (...) z powodu zastosowania środka oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia art. 41 KW - stanowi odpowiedź.

Artykuł 41 Kodeksu Wykroczeń jest więc bardzo wygodnym rozwiązaniem. Może "zwykli" kierowcy też mogą się na niego powoływać? Próbujcie...

Sam przepis dotyczący wyprzedzania na przejściu jest w taki sposób skonstruowany, że może doprowadzić do zagrożenia na drodze. Bo wyobraźcie sobie sytuację, że świadomi go kierowcy nagle zaczynają hamować, by to ten drugi wjechał na przejście jako pierwszy... Co sądzicie?

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jutro można po raz ostatni za darmo sprawdzić ustawienie świateł

Kto nie sprawdził świateł - można jeszcze za darmo!

Rudzianka dostała aż 8 tysięcy złotych mandatu

8 tysięcy złotych mandatu dla rudzianki!

Rowerzysta

Uwaga na rowerzystów! Tak, nadal jeżdżą

Pomiar

Nowy taryfikator odczuli już kierowcy w Rudzie Śląskiej

Ta kontrola chyba zakończyła się pouczeniem :)

Policja sprawdzała maseczki w komunikacji publicznej

Dilerrrrr

A mogło być tylko 50 złotych mandatu

Oszuści po uzyskaniu danych rudzianki wypłacili z bankomatu 1200 złotych

Chciała sprzedać ekspres do kawy, straciła pieniądze