Lockdownu jednak nie będzie?

Ponowne zamknięcie polskiej gospodarki? Wydzielenie stref, w których zostałby wprowadzony lockdown? Nic z tych rzeczy. Choć od wielu dni w mediach pojawiają się kolejne informacje o prawdopodobnym powtórzeniu wiosennego scenariusza, premier Mateusz Morawiecki powiedział dziś, że w najbliższym czasie taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Premir

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczynając dzisiejszą konferencję prasową zwrócił uwagę na to, że wiosną, kiedy zagrożenie zakażeniami było mniejsze, było o wiele mniej zakażeń i zgonów, to wszyscy byliśmy zdyscyplinowani, a to z kolei pomogło w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się. Teraz sytuacja wygląda inaczej, ale nie wpływ ma na to wiele czynników, w tym m.in. ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Mam apel do wszystkich protestujących: Niech ta niechęć skupia się na mnie, na politykach – mówił premier Mateusz Morawiecki. - Spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie tworzyć dodatkowego zagrożenia zwłaszcza dla osób starszych. To mój gorący apel – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował także o zaprzestanie uczestnictwa w protestach. Zwrócił uwagę na fakt, że już dziś sytuacja wygląda fatalnie, a szpitale powiatowe przekształcane są w covidowe. Zapowiedział też, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć ok. 31 tysięcy dostępnych łóżek.

We Francji ogłoszono całkowity lockdown, zamknięte gospodarki. My chcemy się przed tym powstrzymać tak długo, jak to będzie możliwe – podkreślił premier. Zaznaczył też, że rząd przygotowuje Polskę na czarny scenariusz. – Ograniczmy nasze kontakty po to, żeby jak najmniej zakażonych trafiało do szpitali – mówił Morawiecki.

Podczas konferencji poinformowano, że dziś uruchomiono 300 łóżek w pierwszym szpitalu polowym mieszczącym się na Stadionie Narodowym. To filia warszawskiego szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej. W drugim etapie będzie to 500 łóżek, a docelowo będzie się tam znajdować 1200 łóżek. Przypomnijmy też, że podobne lecznice powstaną w każdym województwie.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tutaj zobaczyłem. W ciągu 12 dni szpital powstał od zera. To naprawdę imponujące – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zapowiedział, że zostanie powiększona baza izolatoriów z 4 tysięcy miejsc do 10 tysięcy miejsc. Pociągnie to za sobą weryfikację stanu zdrowia pacjentów przebywających w szpitalach covidowych, a następnie ich przenoszenie do izolatoriów.

Oprócz rozbudowy stawiamy też na rozwiązania, które pozwolą nam efektywnie zarządzać ruchem pacjentów – dodał.

Minister zwrócił uwagę, że to nie infrastruktura ma znaczenie, a personel.

fot. TT Kancelaria Premiera

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

PSZOK

Ruszył pierwszy PSZOK w Rudzie Śląskiej

FB IMG 1620121606811

Otwarcie powszechnych punktów szczepień