Licealistki zadbają o "Zdrówko! psychiczne". Co przygotują w ramach projektu?

Nastolatki z II LO w naszym mieście przeprowadzają przedsięwzięcie o tematyce zdrowia psychicznego. W planie warsztaty i spotkania z ekspertami.

Zdrówko psychiczne
Zdrówko psychiczne ruda śląska

"Zdrówko! psychiczne" w centrum

Pięć uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie praktycznej Zwolnieni z Teorii. W jej ramach organizują projekt dotyczący zdrowia psychicznego. Dlaczego zainteresowało ich akurat to zagadnienie?

- Tematyką naszego projektu jest zdrowie psychiczne, ponieważ z raportu UNICEF wynika, że aż 19 procent chłopców i 16 procent dziewczyn w wieku od 15 do 19 lat cierpi na skutek zaburzeń zdrowia psychicznego – podkreśla Oliwia Stawicka, liderka projektu.

– Zarówno ja, jak i moje koleżanki, wielokrotnie miałyśmy styczność z osobami, które zmagały się z problemami natury psychicznej. Zauważyłyśmy, że jest to problem powszechny, o którym jednak mało się mówi, dlatego prawdopodobne jest to, że niewiele osób mogłoby czuć się pewnie, udzielając komuś "pierwszej pomocy psychologicznej", czyli po prostu pomagając, słuchając i doradzając osobie zmagającej się z problemami natury psychicznej – dodaje.

W najbliższym czasie licealistki zamierzają przeprowadzić Tydzień Zdrowia Psychicznego. Ma to być okazja do zwrócenia uwagi na ten temat oraz zapoznania uczestników z działaniami profilaktycznymi, jakie można podjąć w tym zakresie.

- Podczas tego wydarzenia zajmiemy się m.in. depresją, stresem i zaburzeniami odżywiania. Wspomogą nas specjaliści - psycholodzy, pedagodzy, pedagodzy specjalni oraz terapeuci, którzy na co dzień pracują w rudzkich przedszkolach, szkołach oraz rudzkiej poradni psychologiczno-pedagogicznej, z którymi współpracujemy podczas realizowania projektu - tłumaczy Oliwia.

Organizatorki przedsięwzięcia przeprowadzą zajęcia, spotkania i warsztaty dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz swoich rówieśników. Postępy projektu można śledzić w mediach społecznościowych - na Facebooku i Instagramie (profil Zdrówko psychiczne).

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon