Legalizacja wodomierzy - poznaj niezbędne informacje

Zarówno właściciele prywatnych domów czy mieszkań, jak i zarządcy budynków o przeznaczeniu komercyjnym, są zobowiązani do terminowego pokrywania opłat za zużycie wody. Aby jednak znać jego rzeczywisty poziom, niezbędne jest posiadanie w pełni sprawnego licznika. Pewność, że wszystko działa w sposób prawidłowy, daje regularnie przeprowadzana legalizacja wodomierzy. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega i jak często musi być przeprowadzana, byś nie musiał liczyć się z konsekwencjami. Przedstawiamy podstawowe informacje.

Licznik wody legalizacja

Legalizacja wodomierzy - co to jest?

Okresowe odczyty pomiaru zużycia wody pozwalają ustalić wysokość należności, którą muszą pokryć mieszkańcy danego budynku. Nie sposób więc zaprzeczyć, że prawidłowo działające liczniki są niezwykle ważne. Właśnie dlatego niezbędna jest regularna legalizacja wodomierzy, czyli przeprowadzenie ich przeglądu technicznego. Dzięki temu wiemy, czy zamontowane urządzenia precyzyjnie rejestrują przepływ wody.

Legalizacja wodomierzy musi mieć miejsce co 61 miesięcy. W tym celu właściciel musi zatrudnić specjalistę, który sprawdzi, czy wskazania licznika odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie stwierdzi on żadnych nieścisłości, na urządzenie zostanie nałożona cecha legalizacyjna w postaci naklejki holograficznej lub plomby ołowianej z właściwymi oznaczeniami. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wodomierz działa prawidłowo i możemy użytkować go przez kolejne 61 miesięcy, o ile nie dojdzie do usterki czy całkowitego zniszczenia. W takim przypadku należy wymienić urządzenie. Odpowiednio wykwalifikowana osoba sprawdzająca jego stan to przedstawiciel jednostki określonej przez Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Legalizacja wodomierzy w Chorzowie może zostać zlecona m.in. firmie GPW SA z siedzibą przy ul. Parkowej. To zespół doświadczonych specjalistów, którzy oferują przegląd liczników wszystkich średnic i typów. Klienci mogą liczyć na atrakcyjne warunki finansowe i rzetelnie przeprowadzone audyty. Należy jednak mieć na względzie, że w czasie trwającej pandemii COVID-19 w wyniku obostrzeń czas realizacji zlecenia może się wydłużyć.

Legalizacja wodomierzy - przepisy

W Polsce obowiązek legalizacji wodomierzy określa prawo - właściwa ustawa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji określa zarówno jej termin, jak i osobę odpowiedzialną za jej terminową realizację. Warto jednak wiedzieć, że właścicielem urządzenia jest osoba, która dokonała jej zakupu, nie zaś użytkownik - ten zobowiązany jest wyłącznie do terminowego uiszczania należności za zużyte media. Aby legalizacja wodomierzy należała do jego zadań, musi określać to osobno sporządzona umowa. Najlepiej sporządzić ją w momencie powierzania mu lokalu - pozwoli to uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Należy podkreślić, że legalizacja wodomierzy jest możliwa w przypadku braku usterek i nieprawidłowości w ich działaniu. Gdy praca licznika jest nieprecyzyjna, należy go poddać naprawie lub wymienić na nowy. Warto wiedzieć, że ze względu na datę legalizacji jej okres ważności liczymy w latach kalendarzowych (cecha z rokiem) lub w miesiącach (cecha z rokiem i miesiącem). Obecnie oznaczenia na cechach legalizacyjnych określają rok i miesiąc w którym kończy się ważność legalizacji.

Legalizacja wodomierzy musi być wykonywana co 61 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że obowiązek jej przeprowadzenia pojawia się również wtedy, gdy w pracy licznika wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości lub dojdzie do jego zniszczenia. Właściciel musi zgłosić taką sytuację, po czym konieczna będzie wymiana wodomierza i jego legalizacja na kolejne 5 lat.

Art.26 ustawy Prawo o Miarach nakłada na właścicieli obowiązek terminowego przeprowadzania legalizacji wodomierzy oraz ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Zgodnie z prawem musi on również podawać prawdziwe odczyty i niezwłocznie zgłaszać każdą zauważoną usterkę.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon