Kto z kim w walce o fotel?

Od minionego tygodnia na liście Państwowej Komisji Wyborczej nie przybyło komitetów zarejestrowanych do udziału w przedterminowych wyborach w naszym mieście. Nadal jest ich trzynaście, ale poparcie dla poszczególnych kandydatów zaczyna się klarować.

Fotel

Michał Pierończyk

Swoje poparcie dla Michała Pierończyka ogłosiła była wiceprezydent Anna Krzysteczko.

- Pracowitość, merytoryczny dialog, zaufanie, zaangażowanie, doświadczenie, skuteczność w działaniu - to cechy Michała Pierończyka, z którym dane było mi współpracować przez 11 lat. Jestem przekonana, że dobro mieszkańców, rozwój i skuteczność (np. w pozyskiwaniu środków unijnych) pozwolą mu dobrze pracować na rzecz Rudy Śląskiej. Całym sercem popieram kandydaturę Michała Pierończyka na stanowisko Prezydenta Rudy Śląskiej - mówi Anna Krzysteczko.

Nota bene Pierończyk ma poparcie kilku klubów radnych miejskich. I sporej części mieszkańców. Z prostego powodu - choć nie był tak medialny, jak Krzysztof Mejer - jest z Rudy Śląskiej. A to dla części wyborców ważne.

Krzysztof Mejer

Krzysztofa Mejera z kolei oficjalnie poparła Aleksandra Poloczek - szefowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Znana i lubiana w mieście działaczka i społeczniczka na swoim profilu facebookowym wymienia zalety Mejera.

- Angażuje się bezgranicznie w każde swoje działanie na rzecz miasta i mieszkańców, ma pomysły, wizję, plan na Rudę Śląską, ma też swoje pasje – jest w tym wszystkim konsekwentny, w tym co robi, zawsze dąży do perfekcjonizmu, potrafi i chce się ciągle uczyć nowych rzeczy, jeśli zdarza się nieporozumienie, zawsze dąży do pojednania, staje w obronie swoich podwładnych, współpracowników, biorąc nieraz wszystkie ataki na siebie, w sytuacjach losowych, przejmuje dodatkowe obowiązki, nigdy nie narzekając, jest opanowany w sytuacjach kryzysowych, nie dopuszcza do głosu złych emocji, był moim najlepszym w życiu szefem, wspierał, dbał, wspomagał, uczył i z każdego mojego sukcesu szczerze się cieszył, mogliśmy jako podwładni popełniać ludzkie błędy, rozumiał to, a konsekwencje ze spokojem ponosił sam - punktuje Aleksandra Poloczek.

I dodaje - "parafrazując Terencjusza, człowiekiem jest i nic, co rudzkie nie jest mu obce”.

Mejer ma też poparcie "centrali" Platformy Obywatelskiej i Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, co dla przeciwników Prawa i Sprawiedliwości może mieć znaczenie.

- Moja kampania nie będzie zadziorna i ostra, ale prospołeczna - powiedział Mejer podczas jednego z wywiadów.

Rzeczywiście - nie ma jeszcze przypadków wzajemnego atakowania się przez kandydatów. Ale kampania jeszcze nawet nie nabrała tempa. To pierwsze kroki, kiedy każdy analizuje ruchy przeciwników.

Marek Wesoły

Marek Wesoły z PiS może z kolei liczyć na zdyscyplinowany elektorat tej partii. Choć dla startu w wyborach poświęcił mandat poselski - nie zrywa związków z partią - zapowiedział. To daje potencjalne wsparcie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz ich popleczników.

Maciej Mol

Graczem spoza miasta, bo z Katowic, jest Maciej Mol. Przedsiębiorca z branży turystycznej jako jedyny przedstawił program inny niż klasyczne obietnice. Zamiast "chciałbym by wszyscy mieli dobrą pracę, dostęp do służby zdrowia, świetne drogi, a ich dzieci studiowały na Harvardzie" - Mol chce uczynić z Rudy Śląskiej raj podatkowy dla osób fizycznych i firm, przyciągnąć do miasta pieniądze, a za pieniądze - "będzie można stworzyć nowoczesne miasto" - podkreślił podczas ostatniego spotkania. Kandydaturę Mola zaproponowała partia Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, a poparcie dla niego zadeklarował kolejny zarejestrowany komitet wyborczy - Alternatywa Społeczna.

I wielu innych...

Oficjalna lista komitetów wyborczych zarejestrowanych w PKW wygląda dziś następująco:

 • KOMITET WYBORCZY PL!SP - Maciej Mol
 • KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA RUDZKI SAMORZĄD
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PAWEŁ DANKIEWICZ NOWA POLSKA
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA MEJERA
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MICHAŁ BABORSKI RAZEM DLA RUDY ŚLĄSKIEJ
 • KOMITET WYBORCZY ŚLONZOKI RAZEM - Barbara Wystyrk-Beniger
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA TOBOŁY
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MARTA GNIŁKA-JASTRZĘBSKA
 • KOMITET WYBORCZY ANTYPARTIA - Aleksandra Kulpan
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MICHAŁA PIEROŃCZYKA WSPÓŁPRACA I ROZWÓJ
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MARKA WESOŁEGO
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BOŻENA MODZELEWSKA - KONFEDERACJA
 • KOMITET WYBORCZY ALTERNATYWA SPOŁECZNA

Sytuacja nie powinna już ulec zmianie, bo zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego i zamiarze zgłaszania kandydatów na prezydenta miasta będą przyjmowane do 28 lipca 2022 r.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Konferencja prasowa Krzysztofa Mejera

Krzysztof Mejer ogłosił start kampanii wyborczej

Krzysztof Mejer i Aleksandra Poloczek

Krzysztof Mejer z poparciem Aleksandry Poloczek

Jarosław Gowin

Kandydat na prezydenta miasta z poparciem Jarosława Gowina

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski rekomenduje kandydaturę Krzysztofa Mejera na komisarza Rudy Śląskiej

Krzysztof Mejer komisarzem Rudy Śląskiej?

Wesoły

Medialny atak na posła Wesołego

Kowalski wesoly

Nie chciał przyłożyć ręki do likwidacji kopalń...

Kopalnia

Ziętek zarzuca - Wesoły dodaje.