Kto z kim w walce o fotel?

Od minionego tygodnia na liście Państwowej Komisji Wyborczej nie przybyło komitetów zarejestrowanych do udziału w przedterminowych wyborach w naszym mieście. Nadal jest ich trzynaście, ale poparcie dla poszczególnych kandydatów zaczyna się klarować.

Fotel

Michał Pierończyk

Swoje poparcie dla Michała Pierończyka ogłosiła była wiceprezydent Anna Krzysteczko.

- Pracowitość, merytoryczny dialog, zaufanie, zaangażowanie, doświadczenie, skuteczność w działaniu - to cechy Michała Pierończyka, z którym dane było mi współpracować przez 11 lat. Jestem przekonana, że dobro mieszkańców, rozwój i skuteczność (np. w pozyskiwaniu środków unijnych) pozwolą mu dobrze pracować na rzecz Rudy Śląskiej. Całym sercem popieram kandydaturę Michała Pierończyka na stanowisko Prezydenta Rudy Śląskiej - mówi Anna Krzysteczko.

Nota bene Pierończyk ma poparcie kilku klubów radnych miejskich. I sporej części mieszkańców. Z prostego powodu - choć nie był tak medialny, jak Krzysztof Mejer - jest z Rudy Śląskiej. A to dla części wyborców ważne.

Krzysztof Mejer

Krzysztofa Mejera z kolei oficjalnie poparła Aleksandra Poloczek - szefowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Znana i lubiana w mieście działaczka i społeczniczka na swoim profilu facebookowym wymienia zalety Mejera.

- Angażuje się bezgranicznie w każde swoje działanie na rzecz miasta i mieszkańców, ma pomysły, wizję, plan na Rudę Śląską, ma też swoje pasje – jest w tym wszystkim konsekwentny, w tym co robi, zawsze dąży do perfekcjonizmu, potrafi i chce się ciągle uczyć nowych rzeczy, jeśli zdarza się nieporozumienie, zawsze dąży do pojednania, staje w obronie swoich podwładnych, współpracowników, biorąc nieraz wszystkie ataki na siebie, w sytuacjach losowych, przejmuje dodatkowe obowiązki, nigdy nie narzekając, jest opanowany w sytuacjach kryzysowych, nie dopuszcza do głosu złych emocji, był moim najlepszym w życiu szefem, wspierał, dbał, wspomagał, uczył i z każdego mojego sukcesu szczerze się cieszył, mogliśmy jako podwładni popełniać ludzkie błędy, rozumiał to, a konsekwencje ze spokojem ponosił sam - punktuje Aleksandra Poloczek.

I dodaje - "parafrazując Terencjusza, człowiekiem jest i nic, co rudzkie nie jest mu obce”.

Mejer ma też poparcie "centrali" Platformy Obywatelskiej i Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, co dla przeciwników Prawa i Sprawiedliwości może mieć znaczenie.

- Moja kampania nie będzie zadziorna i ostra, ale prospołeczna - powiedział Mejer podczas jednego z wywiadów.

Rzeczywiście - nie ma jeszcze przypadków wzajemnego atakowania się przez kandydatów. Ale kampania jeszcze nawet nie nabrała tempa. To pierwsze kroki, kiedy każdy analizuje ruchy przeciwników.

Marek Wesoły

Marek Wesoły z PiS może z kolei liczyć na zdyscyplinowany elektorat tej partii. Choć dla startu w wyborach poświęcił mandat poselski - nie zrywa związków z partią - zapowiedział. To daje potencjalne wsparcie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz ich popleczników.

Maciej Mol

Graczem spoza miasta, bo z Katowic, jest Maciej Mol. Przedsiębiorca z branży turystycznej jako jedyny przedstawił program inny niż klasyczne obietnice. Zamiast "chciałbym by wszyscy mieli dobrą pracę, dostęp do służby zdrowia, świetne drogi, a ich dzieci studiowały na Harvardzie" - Mol chce uczynić z Rudy Śląskiej raj podatkowy dla osób fizycznych i firm, przyciągnąć do miasta pieniądze, a za pieniądze - "będzie można stworzyć nowoczesne miasto" - podkreślił podczas ostatniego spotkania. Kandydaturę Mola zaproponowała partia Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, a poparcie dla niego zadeklarował kolejny zarejestrowany komitet wyborczy - Alternatywa Społeczna.

I wielu innych...

Oficjalna lista komitetów wyborczych zarejestrowanych w PKW wygląda dziś następująco:

 • KOMITET WYBORCZY PL!SP - Maciej Mol
 • KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA RUDZKI SAMORZĄD
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PAWEŁ DANKIEWICZ NOWA POLSKA
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA MEJERA
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MICHAŁ BABORSKI RAZEM DLA RUDY ŚLĄSKIEJ
 • KOMITET WYBORCZY ŚLONZOKI RAZEM - Barbara Wystyrk-Beniger
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA TOBOŁY
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MARTA GNIŁKA-JASTRZĘBSKA
 • KOMITET WYBORCZY ANTYPARTIA - Aleksandra Kulpan
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MICHAŁA PIEROŃCZYKA WSPÓŁPRACA I ROZWÓJ
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MARKA WESOŁEGO
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BOŻENA MODZELEWSKA - KONFEDERACJA
 • KOMITET WYBORCZY ALTERNATYWA SPOŁECZNA

Sytuacja nie powinna już ulec zmianie, bo zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego i zamiarze zgłaszania kandydatów na prezydenta miasta będą przyjmowane do 28 lipca 2022 r.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon