Kto ma największe szanse na zostanie prezydentem Rudy Śląskiej? Opozycja przygotowała sondaż

Dotarliśmy do wyników badań sondażowych, które zostały przygotowane jeszcze przed kampanią wyborczą w Rudzie Śląskiej. Zlecił je tzw. blok opozycyjny, aby mieć jasność, kogo warto poprzeć lub wystawić w wyścigu o fotel prezydenta miasta. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości.

ARC
Wybory

Sondaż, o którym mowa, został przeprowadzony w lipcu 2022 roku. Cel? Wyłonienie kandydata, który powinien zostać wystawiony lub otrzymać poparcie tzw. bloku opozycyjnego w wyścigu o fotel prezydenta Rudy Śląskiej. Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń - wszędzie najlepszy wynik otrzymał Krzysztof Mejer.

Na pytanie "który z dotychczasowych zastępców zmarłej prezydent (Grażyny Dziedzic - przyp. red.) powinien być kandydatem w wyborach na prezydenta miasta Ruda Śląska" 36,23 proc. respondentów odpowiedziało Krzysztof Mejer, 18,43 proc. Anna Krzysteczko, 15,13 proc. Michał Pierończyk, a 30,21 proc. "żaden z nich".

Ponadto 49,08 proc. osób uznało, że opozycja powinna mieć wspólnego kandydata ("raczej tak" 28,7 proc., "zdecydowanie tak" 20,38 proc.).

Ankieterzy zapytali także o to, na kogo swój głos oddaliby mieszkańcy Rudy Śląskiej. Oto wyniki z udziałem dobranych do badania kandydatów:

 • Krzysztof Mejer (KWW Krzysztofa Mejera): 27,19 proc.
 • Marek Wesoły (Prawo i Sprawiedliwość): 16,83 proc.
 • Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka): 11,34 proc.
 • Urszula Koszutska (Platforma Obywatelska): 8,14 proc.
 • Henryk Mercik (Śląska Partia Regionalna): 7,32 proc.
 • Grzegorz Maciantowicz (Polska 2050): 7,19 proc.
 • Jerzy Krótki (Nowa Lewica): 2,88 proc,
 • Nie wiem/trudno powiedzieć: 19,11 proc.
Arkadiusz Checiński prezydent Sosnowca

Może Cię zainteresować:

PO nie poprze nikogo przed I turą wyborów? Chęciński: "Brak mocnego kandydata na prezydenta w dużym mieście to jednak zaskoczenie"

Autor: Marcin Zasada

05/08/2022

Oto wyniki bez uwzględnienia osób niezdecydowanych:

 • Krzysztof Mejer (KWW Krzysztofa Mejera): 33,61 proc.
 • Marek Wesoły (Prawo i Sprawiedliwość): 20,81 proc.
 • Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka): 14,02 proc.
 • Urszula Koszutska (Platforma Obywatelska): 10,06 proc.
 • Henryk Mercik (Śląska Partia Regionalna): 9,05 proc.
 • Grzegorz Maciantowicz (Polska 2050): 8,89 proc.
 • Jerzy Krótki (Nowa Lewica): 3,56 proc.

Zgodnie z sondażem w drugiej turze Krzysztof Mejer może liczyć 60,49 proc. (72,41 proc. nie licząc osób niezdecydowanych), a Marek Wesoły na 23,05 proc. (27,59 proc. nie licząc osób niezdecydowanych) głosów. 3,33 proc. osób odpowiedziało "nie poszedłbym na wybory lub oddał nieważny głos", a 13,13 proc. nie było zdecydowanych.

Należy podkreślić, że z wyżej wymienionych kandydatów na start w przedterminowych wyborach, które odbędą się w niedzielę, 11 września, zdecydowali się Krzysztof Mejer, Marek Wesoły i Michał Pierończyk. Marek Wesoły założył jednak własny komitet. Nie startuje w barwach Prawa i Sprawiedliwości, do którego należy i z którego ramienia jest posłem na Sejm RP.

Koalicja Obywatelska nie poparła żadnego z kandydatów

Choć sondaż powstał i jest dobrze znany politykom Koalicji Obywatelskiej, to dotąd (poniedziałek, 8 sierpnia) nie zdecydowali się oni na poparcie jakiegokolwiek kandydata na prezydenta Rudy Śląskiej. Nie wystawili oni również swojego kandydata. Jedynie lokalne struktury Nowoczesnej zdecydowały się na zaangażowanie w kampanię Michała Pierończyka, ale to nie jest równoznaczne ze wsparciem całej partii.

Krzysztofa Mejera poparł za to Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski", Polska 2050 i Nowa Lewica.

- Brak mocnego kandydata na prezydenta w dużym mieście to jednak trochę zaskoczenie. Mam nadzieję, że Platforma Obywatelska czeka z decyzją na dzień oficjalnej rejestracji kandydatów - powiedział w rozmowie z portalem Rudzianin.pl Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca i szef "Tak! Dla Polski" w województwie śląskim.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon