Krzysztof Mejer komisarzem Rudy Śląskiej?

Ruda Śląska nadal czeka na wyznaczonego przez premiera Mateusza Morawieckiego komisarza. Osoba ta obejmie władzę w mieście do czasu przedterminowych wyborów, które odbędą się najpóźniej w drugiej połowie września.

FB Krzysztof Mejer, rudzki samorządowiec
Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski rekomenduje kandydaturę Krzysztofa Mejera na komisarza Rudy Śląskiej

Zgodnie z przepisami wyborczymi, w przypadku skrócenia kadencji prezydenta, władzę w mieście, do czasu wyłonienia nowego prezydenta w wyborach przedterminowych, sprawować będzie komisarz wyznaczony przez premiera RP na wniosek wojewody. Jak się dowiedzieliśmy - na razie nie ma żadnego sygnału ze strony Urzędu Wojewódzkiego, by zapowiadała się wizyta przedstawiciela władz wojewódzkich, który "przywiezie" komisarza. Do tego czasu faktyczną pieczę nad miastem sprawuje sekretarz miasta.

Kto zostanie komisarzem?

O to ciągle trwa spór. Ustawa daje premierowi tak naprawdę dowolność wyboru. Może bowiem oprzeć się na rekomendacji wojewody, ale nie musi. Może więc dojść do sytuacji, że komisarz przyjedzie z Warszawy, ale równie dobrze może nim zostać na przykład zaufana osoba wojewody czy, dajmy na to, specjalista od prowadzenia transmisji internetowych. Czy uchwała Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski! może wpłynąć na decyzję premiera?

- Podczas zebrania śląskich struktur regionalnych stowarzyszenia podjęto uchwałę w sprawie poparcia dla zgłoszenia jednego, ponadpartyjnego kandydata na stanowisko Prezydenta Rudy Śląskiej. W tym przypadku nie padło jeszcze żadne konkretne nazwisko, ale pod tym pomysłem „podpisuję się obiema rękami”. Na ten temat rozmawiałem dziś m.in. z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu, Jackiem Sutrykiem, prezydentem Wrocławia oraz przewodniczącym Ruchu Tak Dla Polski! Śląskie, Arkadiuszem Chęcińskim, prezydentem Sosnowca - napisał wczoraj w nocy na swoim profilu społecznościowym Krzysztof Mejer.

Mejer ma poparcie samorządowców

W poniedziałek w nocy, 27 czerwca, dotychczasowy wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski zarekomendował go na stanowisko komisarza Rudy Śląskiej w związku ze śmiercią śp. Grażyny Dziedzic.

- W tym trudnym czasie konieczne jest sprawne przeprowadzenie miasta Ruda Śląska przez ten jakże trudny czas. To moment na rozważne, podejmowane w atmosferze spokoju i szacunku decyzje. Miastu dzisiaj nie będą dobrze służyły polityczne rozgrywki i głośne spory, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest powołanie na Komisarza Miasta Ruda Śląska dotychczasowego I Zastępcę Prezydenta Miasta Ruda Śląska Pana Krzysztofa Mejera, który zapewni kontynuację obecnie podejmowanych działań - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Uchwała taka została podjęta wraz z apelem do premiera o przyjęcie dobrej praktyki i zwyczaju w zakresie ustanawiania każdorazowo komisarzem I Zastępcy Prezydenta lub Burmistrza czy Wójta konkretnej jednostki samorządu terytorialnego.

Czy dzięki poparciu samorządowców kandydatura Krzysztofa Mejera ma szansę?

- Oceniam ją na minus pięć procent - powiedział nam kilka dni temu w rozmowie.

Ale wtedy nie miał poparcia ruchu.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Michał Pierończyk Krzysztof Mejer

W II turze dwaj byli wiceprezydenci. Wesoły przegrał o włos

Krzysztof Mejer

Mejer zaskoczony. W II turze spodziewał się Marka Wesołego

Ruda Śląska Urząd Miasta

Kampania na finiszu. Ostatnie deklaracje kandydatów

Football

Kolejne wybory? Niektórzy kandydaci już deklarują start

alkohol

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?

IRRS

Rudzianin prezesem Instytutu Rozwoju Regionalnego