"Kopalnia pomysłów" - konferencja dla nauczycieli i regionalistów. Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Już w najbliższy poniedziałek, 20 września, w Stacji Biblioteka, czyli na dworcu w Chebziu - spotkają się miłośnicy i pasjonaci regionu. Cel - integracja środowiska, omówienie edukacji regionalnej w mieście i przygotowanie wspólnego frontu działań. To konieczne, by kształcić młode pokolenia w duchu poszanowania wartości i tradycji regionu.

Regionalizm

To wielkie wyzwanie edukacyjne nie tylko dla nauczycieli. Ale również wszelkich partnerów - przedsiębiorców, aktywistów, lokalnych działaczy, każdego, dla kogo wiedza o regionie oraz jej przekazywanie kolejnym pokoleniom ma znaczenie.

- Pracujemy, by stworzyć wspólny program dla całego miasta. Katowice taki mają, Tychy też, Ruda jeszcze nie ma. A szkoła powinna prowadzić edukację regionalną. Chcemy się w tym roku skupić na tematyce kopalń - bo choć wkrótce ich nie będzie -tworzą nasz przemysłowy horyzont i ta tradycja zostanie. Obchodzimy też w tym roku 40-lecie pacyfikacji kopalni "Wujek". Jakie jeszcze mamy pomysły - to się okaże podczas konferencji - powiedziała nam Anna Morajko-Fornal, regionalistka, nauczyciel języka polskiego w II LO w Rudzie Śląskiej.

W konferencji wezmą udział między innymi przedstawiciele rudzkiego Muzeum Miejskiego, Muzeum PRL-u, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" czy IPN.

- Konferencję regionalistów organizujemy z uwagi na wyzwania edukacyjne, które czekają na nas w najbliższym czasie, a także przede wszystkim ze względu na potrzebę kształcenia kolejnych pokoleń w duchu poszanowania wartości i tradycji regionu. To nie tylko integracja nauczycieli tego kierunku, których jest w naszym mieście sporo, to też możliwość poznania partnerów w edukacji regionalnej – dodaje Anna Morajko-Fornal.

Problemy są - bo jak to zrobić, by młodych ludzi zainteresować?

Dzisiejszego młodego pokolenia nie można porównać do tego sprzed 30-40 lat. Choć wtedy edukacji regionalnej nie było, tak naprawdę wszystko mieliśmy w domach. Dziś potrzebne są nowe bodźce - wielka tu rola izby regionalnej, budowanie tradycji w społeczności szkolnej i nowoczesne metody aktywizujące, jak chociażby film - to często jedyny sposób, by z tą specyfiką regionalną się spotkać.

- Chciałabym zrobić turniej debat oxfordzkich dla klas 7-8, by idąc do szkoły średniej już mieli umiejętność dyskutowania o naszej tradycji. To bezwzględnie konieczne. Młodzi ludzie muszą się dowiedzieć, że Śląsk to nie Bercik i lista szlagierów, ale trudna i piękna historia regionu wpisanego w Polskę - podkreśla nauczycielka.

Ruda Śląska jest jednym z pionierów w zakresie edukacji regionalnej. W 2011 roku powstała tu pierwsza w regionie klasa regionalna. Ponadto Miasto dofinansowało nauczycielom udział w studiach podyplomowych z zakresu wiedzy o regionie, dzięki czemu edukację prowadzi wykwalifikowana kadra.

Program spotkania:

  • 11.00 – 11.15: Przywitanie gości i uczestników konferencji.
  • 11.15 – 12.15: Wystąpienia zaproszonych gości.
  • 12.15 – 12.45: Przerwa, spacer po Stacji Biblioteka.
  • 13.00 – 13.40: Propozycje krótkich warsztatów tematycznych.
  • 13.45 – 14.30: Wnioski do dyskusji, zamknięcie konferencji.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon